Üç ayların habercisi 2019 Regaib Kandili ne zaman?

Üç ayların habercisi 2019 Regaib Kandili ne zaman?

Üç ayların habercisi 2019 Regaib Kandili ne zaman?

Regaib Kandili’nin 2019 yılında idrak edilmesine kısa bir süre kala İslam aleminde üç ayların heyecanı başladı. Müslümanlar için kutsal kabul edilen üç aylar Ramazan ayını da içerisinde bulundurması nedeniyle İslam aleminde heyecan yaratıyor. Peki, Regaib Kandili 2019 yılında ne zaman?

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

2019 Diyanet Dini Günler Takvimi içerisinde Regaib Kandili’nin ne zaman idrak edileceği yerini almıştı. Üç ayların habercisi olarak kabul edilen kandil bu yıl 7 Mart 2019 Perşembe gününü 8 Mart 2019 Cuma gününe bağlayan gece idrak edilecek. 8 Mart Cuma günü ise Receb ayının birinci günü yani üç ayların başlangıcı olacak.

REGAİB NEDİR?

“Regâib” kelimesi, “kendisine rağbet edilen, arzulanan, talep edilen şey” demektir. Yüce Allah’ın, rahmetinin, mağfiretinin ve nimetlerinin diğer zamanlardan daha çok tecelli etmesi, samimi kalple Allah’a yönelenlerin affedilmelerinin ümit edilmesi ve müminlerce gönülden arzulanması sebebiyle bu geceye “Regâib” denilmiştir.”

ÜÇ AYLARIN ÖNEMİ HUTBEDE YERİNİ ALMIŞTI

Üç ayların başlangıcına kısa bir süre kala bu ayların önemine ilişkin detaylar Cuma namazı sonrasında okunan hutbede paylaşılmıştı. İşte hutbede yer alan bazı detaylar…

Recep, Şaban ve Ramazan’ı içinde barındıran üç aylar, Regâib gecesiyle başlar. Miraç ve Berat gecesiyle devam eder. Bin aydan daha hayırlı Kadir gecesiyle zirveye ulaşır. Birlik ve beraberliğimizi güçlendiren, ülfet ve muhabbetimizi artıran Ramazan bayramıyla taçlanır. Üç aylar, hasretle yolunu gözlediğimiz, gönül hanemize konuk ettiğimiz kutlu misafirimizdir. Allah Resûlü (s.a.s), üç ayları karşılarken şöyle dua etmiştir: “Allah’ım! Recep ve Şaban aylarını hakkımızda mübarek eyle, bizi Ramazan ayına ulaştır.”