Üç kez denediler ama geçemediler

Üç kez denediler ama geçemediler

İzmir'in Dikili İlçesi'nde, yasa dışı yollardan Yunanistan'ın Midilli Adası'na geçmek isteyen 60 mülteci, bindikleri lastik botun su alması üzerine iki defa geri dönmek zorunda kaldı. Her defasında bottaki kişi sayısını azaltan ve son olarak 15 kişiyle bir kez daha denize açılan mültecileri, bu sefer de Türk Sahil Güvenlik botu karaya döndürdü.

Midilli adasına geçmek isteyen 60 mülteci lastik botları su alınca iki kez geri dönmek zorunda kaldı, son kez açıldıklarında sahil güvenliğe yakalandı.


Dün saat 06.00 sıralarında Salihleraltı Sahili'nde, aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu Irak ve Suriye uyruklu 60 mülteci, 8.5 metrelik lastik botla denize açıldı. 


Yunanistan'ın Midilli Adası'na geçmeye çalışan mültecileri taşıyan lastik bot, kıyıdan 100 metre açıldıktan sonra aşırı yüke dayanamayarak su almaya başladı. Bunun üzerine mülteciler çaresiz karaya geri döndü. Bottan 15 kişi indirildi. 45 kişiyle bir kez daha denize açılan mülteciler, yine aynı sıkıntıyla karşılaşınca bir kez daha kıyıya dönmek zorunda kaldı. 


Aralarında görme engelli bir kız çocuğunun da bulunduğu 30 kişi daha bottan indirildi. 15 kişiyle üçüncü kaçış denemesi için denize açılan mülteciler, bu defa Türk Sahil Güvenlik botu engeliyle karşılaştı. Sahil güvenlik botu, mültecilerin içinde bulunduğu botun önünü kesip, geçişine izin vermedi. Mültecilerin, denize açıldıkları sahile dönmeleri sağlandı. 


Üç denemelerinde başarı olamayan mülteciler, jandarma tarafından yakalandı. Dikili Spor Salonu'na götürülen mültecilere insani yardım yapıldı.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS