Ücretsiz izin maaş desteği ödemeleri ne zaman yatacak? İşte detaylar…

Ücretsiz izin maaş desteği ödemeleri ne zaman yatacak? İşte detaylar…

Ücretsiz izin desteği kapsamında yapılacak ödemeler bugün hesaplara yatacak. Ödemelerin başlangıç tarihini CNN TÜRK ekranlarında açıklayan Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk konu ile ilgili önemli açıklamalarda bulunmuştu. Peki, ücretsiz izin desteği başvurusu nasıl yapılıyor?

Ücretsiz izin maaş desteği ödemeleri için beklenen gün geldi. CNN Türk yayınına konuk olan Bakan Selçuk, aylık bin 170 liralık ücretsiz izin desteği ödemelerinin bugün başlayacağını söyledi. Selçuk, 3. faz sosyal yardım programı kapsamında ise, şu ana kadar 620 bin aileye ödeme yapıldığını açıkladı.

İŞÇİYE GÜNLÜK 39 LİRA

Ücretsiz izin maaş desteği 1170 TL. İşveren isterse işçiyi ücretsiz izne çıkartabilecek bu durumda işçiye günlük 39 lira 24 kuruş ödenecek.

İŞSİZLİK SİGORTASI ALAMAYANLARA YARDIM

Kısa çalışma ödeneğinden yararlanamayan ya da ücretsiz izne çıkan vatandaşlar, ücretsiz izin maaş desteğinden yararlanacak.

Ekonomi paketi kapsamında yapılan düzenlemeyle ücretsiz izin verilenler ile 15 Mart sonrası işten çıkarılanlardan işsizlik sigortası alamayanlara günlük 39.24 lira yardım yapılacak.

BAŞVURU NASIL OLACAK?

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, “İşverenlerimiz, ücretsiz izne ayrılan işçilerimize ilişkin bildirimlerini, SGK’nın https://uyg.sgk.gov.tr/IsverenSistemi adresi üzerinden Covid-19 Ücretsiz İzin Ekranı’nı seçerek yapabilirler” dedi.

Ücretsiz izin maaş desteği başvurusunu çalışanlar değil, işverenler yapacak.

 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS