Uluslararası Af Örgütü'nden sokağa çıkma yasaklarıyla ilgili rapor

Uluslararası Af Örgütü'nden sokağa çıkma yasaklarıyla ilgili rapor

Doğu ve Güneydoğu illerinde devam eden operasyonlar ve sokağa çıkma yasaklarıyla ilgili bir rapor yayımlayan Uluslararası Af Örgütü, Türkiye'ye ciddi suçlamalarda bulundu. Operasyonlar nedeniyle 200 bin kişinin hayatının tehlikeye atıldığı ifade edilen raporda, sokağa çıkma yasaklarıyla "bölge halkının toplu halde cezalandırıldığı" savunuldu. PKK saldırılarına da yer verilen raporda, sivil ölümlerine dikkat çekilerek, "soruşturmaların sonuçsuz kaldığı" vurgulandı. Raporda, operasyonları eleştirenlerin "cezalandırıldığı" ifade edildi.

Uluslararası Af Örgütü, Güneydoğu'da kazılan hendekler nedeniyle operasyonların yürütüldüğü ve sokağa çıkma yasaklarının uygulandığı kentlerde incelemelerde bulunarak bir rapor hazırladı. Raporu açıklayan Uluslararası Af Örgütü Avrupa ve Orta Asya Direktörü John Dalhuisen, bölge halkının sert ve keyfi uygulamalar nedeniyle büyük zorluklar yaşadığını vurguladı.


"Bölge halkı toplu olarak cezalandırılıyor"


Devletin operasyonlarının, bu bölgelerde yaşayan 200 bin kişinin yaşamını tehlikeye attığı yorumuna yer verilen raporda, uygulanan sokağa çıkma yasağıyla, "bölge halkının toplu olarak cezalandırıldığını" savunuldu.


Demirtaş: 'HDP milletvekilinin de olduğu heyete ateş açıldı'


"Bazı ilçeler kuşatma altında"


"Güvenlik güçlerinin ilçelere ambulansların girişini dahi engellediği" yönünde bilgiler geldiği belirtilen raporda, "Elektrik ve su kesintilerinin yanı sıra gıda ve sağlık hizmetlerine erişimin zorlaşması bölge halkı üzerinde yıkıcı bir etki bırakıyor" denildi. John Dalhuisen, adım atılmaması halinde durumun daha da kötüleşmesinin olası olduğunu belirtti. Raporunda bazı ilçelerin "kuşatma altında" olduğuna işaret eden Uluslararası Af Örgütü, "Hükümetin bu bölgelerde yaşayanların gıda ve sağlık hizmetlerine erişimini sağlama zorunluluğu olduğunu" hatırlattı.


Cizre'de mehter marşlı GBT kontrolü!


Tanık anlatımlarına yer verildi


Şırnak'ın Silopi ilçesinde yaşayan bir kişinin tanıklığının da aktarıldığı raporda, "Bir akrabası evindeyken çatışmalar nedeniyle hayatını kaybetmiş. Aile cenazeyi defnedebilmek için 12 gün evde beklemek zorunda kalmış" denildi. Af Örgütü'ne bilgi veren bir diğer kişi ise, Aralık ayında 20 gün boyunca suların akmadığını, elektriğin ise 15 gün boyunca kesik kaldığını aktardı.


"Ölenler arasında kadınlar, çocuklar ve yaşlılar da var"


Operasyonlarda, PKK'nın gençlik yapılanması YDG-H ile çıkan çatışmalar nedeniyle sivil halktan 150'den fazla kişinin öldüğü yönünde haberlerin geldiğini belirten Uluslararası Af Örgütü'nün raporunda, "Hayatını kaybedenler arasında kadınlar, çocuklar ve yaşlılar da var" denildi.


JÖAK tatbikatında Sur, Cizre, Silopi canlandırıldı


PKK'nın Çınar'daki saldırısına değinildi


PKK'nın Diyarbakır'ın ilçesi Çınar'da 13 Ocak'ta düzenlediği ve ikisi çocuk birisi bebek toplam 5 kişinin hayatını kaybettiği saldırıya da vurgu yapılan Af Örgütü raporunda, saldırıda 39 kişinin de yaralandığını hatırlatıldı. Yerleşim bölgelerinde devam eden operasyonlarda ağır silahların ve keskin nişancı tüfeklerinin kullanıldığını belirten Af Örgütü, "Güvenlik güçleri için hiçbir tehdit teşkil etmeyen sıradan vatandaşların hayatı tehlikeye giriyor" ifadelerine yer verdi.


Genelkurmay operasyonların dünkü bilançosunu açıkladı

"Bazı sivillerin keskin nişancı ateşiyle öldüğünün kanıtı var"


Raporda bazı sivillerin keskin nişancı ateşiyle öldüğüne dair kanıtlar elde edildiği, çocukların da aralarında bulunduğu bazı sivillerin ise çatışma noktalarının çok uzaklarında öldürüldüğü kaydedildi ve "Sivil ölümlerine dair yürütülen soruşturmalar ise sonuçsuz kalıyor" denildi.


Sur'da şehit olan Uzman Çavuş son yolculuğuna uğurlandı


"Türk yetkililer insan hakları yükümlülüklerine uymalı"


Af Örgütü'nün Avrupa ve Orta Asya Direktörü John Dalhuisen, "Türk yetkililerin bölgede güvenliği sağlama ve şüphelileri gözaltına alması meşru. Ancak insan hakları yükümlülüklerine de uymaları gerekiyor" dedi.


Cizre'de iki kişi hayatını kaybetti


"Operasyonları eleştirenler cezalandırılıyor"


Sokağa çıkma yasağı uygulanan bölgelere uluslararası gözlemcilerin de alınmadığı hatırlatılan raporda, bölgedeki durumun ne boyutta olduğunu anlamanın da zorlaştığı vurgulandı. Raporda, operasyonları eleştirenlerin de "cezalandırıldığı ve taciz edildiği" ifade edildi.


Cizre'deki çatışmada 10 yaşında bir çocuk öldü


"Uluslararası topluma eleştiri"


Dalhuisen, "Yetkililer ülke içindeki karşıt görüşleri susturmak konusunda kararlı gözükürken, uluslararası alanda da çok fazka eleştiriyle karşılaşmadılar. Suriye bağlantılı stratejik düşünceler ve mülteci krizine çözüm konusunda Türkiye'nin desteğini alma düşüncesi insan haklarının ciddi biçimde ihlal edildiği yönündeki iddiaları gölgelememeli. Uluslararası toplum olanları görmezden gelmemeli" diye konuştu.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS