Ümit Özdağ ve Koray Aydın'dan Yargıtay'ın kurultay kararına ilk yorum

Ümit Özdağ ve Koray Aydın'dan Yargıtay'ın kurultay kararına ilk yorum

MHP Genel Başkan Adayı Ümit Özdağ, Yargıtay'ın MHP'nin kurultaya gitme yönündeki kararını değerlendirdi. MHP lideri Devlet Bahçeli'nin Yargıtay kararına saygılı olacağını hatırlatan Özdağ, "Umuyorum kurultay kısa sürede gerçekleşir" dedi. MHP Genel Başkan adaylarından Koray Aydın da, Siyasi Partiler Yasası'nın Türkiye'de siyasetin önünü tıkadığını ancak bu davayla kilidin açıldığını söyledi.

MHP Genel Başkan Adayı Ümit Özdağ, CNN TÜRK'te Saynur Tezel Özgentürk'ün Günlük programına telefonla bağlanarak Yargıtay'ın kararını değerlendirdi. Kararı olumlu bulan Özdağ, "Böylece MHP kongresinin yapılması önündeki en önemli engellerden birisi kalkmış oldu. Sayın Genel Başkan, Yargıtay kararına saygı duyacaklarını açıklamıştı. Böylece kurultayın MHP geleneklerine göre karşılıklı saygı çerçevesinde gerçekleşmesi için süreç başlamış oldu. Umuyorum kurultay kısa sürede gerçekleşir" dedi.

"Türkiye'de hakimler olduğunu gördük"

Başarı olarak kabul edilmesi gereken bir karar olduğunu belirten Özdağ, "Saray tarafından baskıyla siyasallaştırılmak istendiğini gördük. Sadece biz MHP'liler değil bütün Türkiye kararı hukuk devleti açısından merakla bekliyordu. Nihayet karar o şekilde çıktı. 6 aydan beri devam eden bir süreç. Bu süreçteki tüm olumsuzluklara rağmen karşılıklı saygı ve tarafların hukuku kabul etme prensibiyle ilerlendi" diye konuştu.

Özdağ tüm problemlerin aşıldığına değinerek "Üzerinde çok fazla durmaya gerek yok. Türkiye'de Ergenekon adı verilen casusluk davalarında yargı sürecinin zarar görmesine rağmen Türkiye'de hakimler olduğunu gördük" dedi.

Koray Aydın: "Bu dava kilidi açtı"

Yine CNN TÜRK yayınına telefonla bağlanarak Saynur Tezel'in sorularını yanıtlayan MHP Genel Başkan Adayı Koray Aydın da, şunları söyledi:

"Böyle bir karar çıkabileceğini tahmin ediyorduk. Çünkü sabit bir muhtevaya sahip bir konuydu. Nihayetinde hukuk işledi ve Yargıtay, 12. Hukuk Mahkemesi'nin kararını onadı. Bu parti içi demokrasiye ilişkin bir konudur, MHP'de elini taşın altına koyan insanların mücadelesiyle ortaya çıkmış bir durumdur. Siyasi Partiler Yasası içinde bulunulan durumu oluşturan temel bir sorundur. Siyasi Partiler Yasasını kaldırmadan, hak arayışları ve parti içi demokrasi arayışlarını sağlıklı bir yapıya ulaştırmadan Türkiye'de siyasetin sağlıklı bir zemine ulaşmayacağını düşünüyorum. Bu davanın o kilidi açtığını da düşünüyorum. Siyasetin nasıl tıkandığı ve geriye doğru patinaj yapması, bir türlü insanların ihtiyacını karşılayacak yapıların ortaya çıkmamasının arkasında bu Siyasi Partiler Yasası vardır. Bunu Türkiye'nin ana problemi olarak görüyordum. Şimdi bu tıkaç kalktı. Ben şuna inanıyorum, her şey kendi kuralları içinde işleyecektir."

 

Ankara'da polis tarafından engellenen kongre toplama girişimi sırasında Meral Akşener'in alanda konuşma yapmasını eleştirmesi ve bu sözlerinin MHP lideri Devlet Bahçeli'den övgü almasına ilişkin de soruları yanıtlayan Aydın, şöyle yanıt verdi:

"Meral Hanım ile bir istişare imkanımız olmadı ama bahsi geçen konular geride kaldı. Bugün tekrar konuşmanın bir anlamı yok. Bugüne kadar getirilmiş, demokratik bir şekilde bir işbirliği oluştu. Bunun rayından çıktığını gören herkesin uyarıda bulunması hakkıdır. Ben bu uyarıyı yaptığımı düşünüyorum. Bu zeminin sarsıldığını gören siyasetçiler bu zemini sağlamlaştırmak isterler, ben böyle bir adım attığımı görüyorum. Tavşan Parti iddiaları yeni değil, bunu hepimiz TV'lerde gördük. Ben bunu görüp, dozajının arttığını görünce de bunun için uyarıda bulundum. MHP içinden bir parti çıkarılmasını hiçbirimiz kabul edemeyiz."

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS