Ümraniye'deki 2B alanlarıyla ilgili imar planı İBB Meclisi'nden geçti

Ümraniye'deki 2B alanlarıyla ilgili imar planı İBB Meclisi'nden geçti

Orman alanındaki yapılaşmaların 2B yasası ile yasal statü kazanmasının ardından İstanbul'da Ümraniye'deki 6 mahallede bulunan 10 bin 200 parsellik alan için hazırlanan 1/1000 ölçekli uygulama imar planları İstanbul Büyükşehir Belediyesi Meclisi'nden geçti.

Ümraniye’de bulunan Kazım Karabekir, Hekimbaşı, İnkılap, Topağacı, Dumlupınar ve Elmalıkent Mahallelerinin 1/1000 Uygulama İmar Planları İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisinden oy birliğiyle geçti.

Ümraniye'deki toplam alanın 13 bin 200 parsellik kısmı, hükümetin 2012'de torba yasa ile Meclis'ten geçirdiği 2B yasası kapsamındaydı. Bunların 10 bin 200 parseli ise Kazımkarabekir bölgesindeki 6 mahallede bulunuyor.

Ümraniye Belediyesi'nin yasanın geçmesinin ardından başlattığı 2B alanlarıyla ilgili çalışma İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi’nde görüşüldü ve kabul edildi. Ümraniye’nin Kazım Karabekir, Hekimbaşı, İnkılap, Topağacı, Dumlupınar ve Elmalıkent Mahallelerinin 1/1000 Uygulama İmar Planları İBB Meclisinden ittifakla geçti.

Meclise katılan Ümraniye Belediye Başkanı Hasan Can, söz alarak teşekkür konuşması yaptı. Başkan Hasan Can, "Ümraniyemizin Hekimbaşı, Topağacı, Dumlupınar, Mahalleleri ile Kazım Karabekir, Elmalıkent ve İnkılap mahallelerimizin bir kısmını içeren 1/1000 Uygulama İmar Planları bugün meclisimizin ittifakıyla kabul edildi. Geçen yıl da 1/5000’lik plan aynı şekilde ittifakla kabul edilmişti. Bugün de oy birliği ile 1/1000’lik planlar kabul edildi. 1/5000’lik ve 1/1000’lik planlarını hem Ümraniye Meclisinde hem de İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi’nde ittifakla kabul eden ve Ümraniye’nin gelişimine katkı sağlayan herkese teşekkür ediyorum" dedi.

2B alanlarında çok güzel bir imar planı uygulamasının hayata geçeceğini de sözlerine ekleyen Başkan Hasan Can, "715 hektarlık alanda 10-15 yıl içinde; modern-sağlıklı yapılarla, nitelikli konut ve ticaret alanlarıyla, ulaşım akslarıyla bu mahallelerimiz örnek gösterilecek bir şehir haline gelecek. Bu vesileyle İBB Meclisi’nden ittifakla geçen imar planlarımızın ilgili mahallelerimize, ilçemize ve İstanbul’umuza hayırlı olmasını diliyorum" diyerek konuşmasını sonlandırdı.

İBB Meclisi’nde Başkan Hasan Can’a, Ümraniye Belediye Başkan Yardımcıları Maliki Ejder Batur ve Cemali Ergül de eşlik etti.

{$ nextTitle $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS