Üniformalarını geri isteyen FETÖ kumpası mağduru subaylara kötü haber

Üniformalarını geri isteyen FETÖ kumpası mağduru subaylara kötü haber

TSK'dan gündeme yansıyan FETÖ itirafçısı subayların görevlerine iadesi sorunu sürerken bu kez de FETÖ'cülerin kumpaslarıyla mağdur olan subayların görevlerine dönüşleriyle ilgili bir gelişme yaşandı. Danıştay 12. Dairesi, aylardır üniformalarına kavuşacakları kararını bekleyen FETÖ mağduru 7 subayla ilgili dosyaları, son görev yerlerinin bulunduğu idare mahkemelerine gönderme kararı aldı. Bu karar, benzer durumdaki yüzlerce subayın orduya dönüşlerini 1 yıl daha öteleyecek.

Cumhuriyet'in haberine göre, askeri yargıdan sonuç alamayan subayların bireysel başvurusunu değerlendiren AYM, çok sayıda subay hakkında “özel hayatın gizliliği haklarının ihlal edildiği” yönünde karar vermişti. AYM, subayların göreve iadesi için ihlal kararlarını Askeri Yüksek İdare Mahkemesi’ne (AYİM) gönderdi. Ancak referandum ile askeri yargı kaldırılınca dosyalar Danıştay’a sevk etmişti.


TSK'da 'FETÖ itirafçılarını ne yapacağız' sorunu


İdare mahkemelerine gönderdi


Dosyalar, 2017 yılının başından itibaren Danıştay 12. Dairesi’ne geldi. Danıştay’dan aylardır üniformalarına kavuşacakları kararını bekleyen FETÖ mağduru subaylar, bir şok daha yaşadı. Gazete Habertürk'ten Fevzi Çakır'ın haberine göre Danıştay 12. Dairesi, söz konusu subaylara ait dosyaları, son görev yerlerinin bulunduğu idare mahkemelerine gönderme kararı aldı. İdare mahkemeleri, iş sırasına göre dosyaları sonuçlandıracak. Bu sürecin, en az 1 yıl alması bekleniyor.


İtirafçı Yüzbaşı Burak Akın hakkında karar


‘Üniformamızı istiyoruz’


İade-i itibar bekleyen subaylardan E.G., daha önce Habertürk'e verdiği röportajda, isimsiz ihbar mektubu üzerine başlatılan soruşturma sonrası TSK’dan atıldığını anlatarak şunları söylemişti: "2016 yılı ekim ayında Anayasa Mahkemesi ihlal kararı verdi. Karar, ben ve benim gibileri umutlandırdı. Ancak askeri mahkemelerin kapatılması sonucu dosyalarımız Danıştay’a gönderildi. Bize dönüş yolunu açacak kararların Danıştay 12. Dairesi’nce verileceği söylendi. Birkaç kez arayarak, kararların ne zaman verileceğini sorduk. 1 ay da 1 yıl da sürebileceği ifade edildi. TSK’dan atıldığımızdan beri çok zor günler yaşadık. Hem psikolojik hem maddi olarak hırpalandık. Vatanı için en şerefli mesleklerden birini yerine getiren bizlerin yıllarca mağdur edilmesinden sonra bir de yargı süreçlerinin uzun sürmesi, bizleri derinden yaralıyor. Dosyalarımızın bir an önce sonuçlandırmasını, hakkımızın iade edilmesini ve üniformamıza kavuşmayı bekliyoruz."

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS