Üniversitede kayıp 50 milyon lira haberine rektörden açıklama geldi

Üniversitede kayıp 50 milyon lira haberine rektörden açıklama geldi

Yeni Yüzyıl Üniversitesi’ni denetleyen YÖK, üniversitenin hesaplarında servet değerinde açık belirledi. 50 milyon lirayı aşan kayıp olduğu tespit edildi. Üniversite rektörü Yaşar Hacısalihoğlu konuyla ilgili açıklamalarda bulundu.

Cumhuriyet'in haberine göre, Yeni Yüzyıl Üniversitesi; hesaplarındaki usulsüzlükler nedeniyle kapatılmanın eşiğine geldi. 2008 yılında Vatan Sağlık ve Eğitim Vakfı tarafından kurulan ve 2010-2011 döneminde “iş garantili üniversite” sloganıyla öğretime başlayan Yeni Yüzyıl Üniversitesi, YÖK incelemelerinden geçemedi. Üniversite, tespit edilen 50 milyon 278 bin TL’lik kayıp, üniversitelere tanınan imkânların yöneticiler tarafından kişisel ihtiyaçlar için kullanılması ve akademik usulsüzlükler nedeniyle ciddi cezalarla karşı karşıya. YÖK tarafından üniversiteye verilen süre ise bu ay içinde dolacak.

Koçanlar nerede

YÖK, 28 Temmuz 2016 tarihinde üniversitenin hesaplarında belirlenen 50 milyon 278 bin 770 TL’lik kaynak aktarımının 6 ay içerisinde üniversite bütçesine iade edilmesini istedi.

Kayıp milyonların bulunmaması durumunda YÖK Disiplin Kurulu, yönetmeliğin “Vakıf yükseköğretim kurumunun eğitim- öğretim, yayın, danışmanlık, ticari ve diğer faaliyetleri ile bağışlardan elde ettiği gelirini, yükseköğretim kurumunun akademik faaliyetlerini, yatırım ve cari giderlerini finanse etmekte kullanmadığının tespit edilmesi” maddesine dayanarak üniversitenin faaliyet izninin kaldırılacağını ve yükseköğretim kurumunun kapatılmasına karar verdi.

Prof. Dr. Yaşar Hacısalihoğlu’nun rektör olarak yönettiği ve işadamı Azmi Ofluoğlu’nun Mütevelli Heyeti başkanlığını yaptığı üniversitenin hesaplarında tek eksiklik kayıp milyonlar olmadı. Hazırlanan raporda ayrıca, üniversite adına kesilen çek koçanlarının ibraz edilememesi sonucu bir çok iddianın incelenememesi nedeniyle, yönetmeliğin “Denetim, inceleme ve soruşturma faaliyetlerinin yürütülmesi sırasında istenilen bilgi ve belgelerin tam ve zamanında verilmemesi veya gerçeğe aykırı beyanda bulunulması” maddesine dayanarak öğrenci kontenjanlarının yüzde 40 oranında kısıtlanması kararını verdi.

Yapılan incelemelerde üniversite kaynaklarının kişisel çıkarlar için kullanılması da raporlaştırıldı. Üniversitenin Mütevelli Heyeti Başkanı Azmi Ofluoğlu ve diğer heyet üyelerinin üniversiteye hibe ettikleri araçlara resmi plaka aldıkları ve bu araçları da kendi ihtiyaçları için kullandıkları belgelendi.

YÖK’ün denetimi sonrasında hazırlanan raporda, “üniversitenin öğretim elemanı atama ve yükseltme işlemlerindeki usulsüzlükler” de yer aldı.

Yeni belge yok

Raporun hazırlanmasının ardından YÖK Denetleme Kurulu tarafından verilen kararlar, 2 Ağustos 2016’da üniversite ye gönderildi. Üniversitenin talebi üzerine yeniden inceleme yapan YÖK ise kararından geri dönmedi. Yapılan incelemede “üniversitenin dilekçesinde hiçbir yeni bilgi ve belge yer almadığı” belirtildi.

Yaşar Hacısalihoğlu'ndan iddialara açıklama geldi

CNN TURK'e konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Yeni Yüzyıl Üniversitesi Rektörü Yaşar Hacısalihoğlu, söz konusu olayın kendisinin göreve başladığı 23 Ağustos 2016 tarihinden önce yaşandığını ifade etti.

Konunun doğrudan YÖK'e bildirilerek yargı sürecinin başlatıldığının altını çizen Hacisalihoğlu, bağımsız bir denetleme kurulu tarafından söz konusu kayıp paranın tespit ettirildiğini ve suç duyusunda bulunulduğunu açıkladı.

Konuyu bizzat takipçisi olduğunu belirten Hacısalihoğlu, üniversitede maaşların ödenmesi de dahil olmak üzere mali sıkıntıların kalmadığını söylerken, kendilerinden önce gelen yönetimin vergi ve sigorta borçlarını da ödemediğini ifade etti.

Hukuki sürecin devam ettiğini ve yol alındığını da ekleyen Rektör Yaşar Hacısalihoğlu, söz konusu haberle ilgili olarak maddi ve manevi olarak tazminat davaları da açacağını söyledi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS