Üniversitede 'zorla şarap tattırma' tartışmasına YÖK'ten açıklama

 Üniversitede 'zorla şarap tattırma' tartışmasına YÖK'ten açıklama

Yükseköğretim Kurulundan (YÖK), bir vakıf üniversitesinde zorla alkol tattırıldığı iddialarına ilişkin, "YÖK olarak bu üniversitemizde Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümünde adı geçen dersin öğrencilere okutulması ve bu dersin müfredatının belirlenmesi hususlarında müdahil olmamız söz konusu değildir" açıklaması yapıldı.

YÖK'ten yapılan açıklamada, son günlerde medyada yer alan bir vakıf üniversitesinin Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümünde Alkollü ve Alkolsüz İçecekler dersini gören öğrencilere, dersin hocası tarafından zorla alkol tattırıldığı iddialarına ilişkin açıklama yapılması gereğinin doğduğu ifade edildi.

Açıklamada, şunlar kaydedildi:"Öncelikle kamuoyunun bilmesini isteriz ki, Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı olarak bu üniversitemizde Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümünde adı geçen dersin öğrencilere okutulması ve bu dersin müfredatının belirlenmesi hususlarında müdahil olmamız söz konusu değildir.

Başkanlığımız üniversitelerde program açılmasına izin verdikten sonra bu programa ait ders planı ve içerikleri, istisna durumlar dışında ilgili bölümün ve yüksekokulun önerisi sonrasında üniversite senatosunun kararı ile belirlenmektedir. Bahse konu bölüm için de aynı durum söz konusu olup, Yükseköğretim Kurulu bu programın içeriğini ve müfredatını belirlememiştir."

Konuya ilişkin devam eden tartışmalara YÖK Başkanlığını da dahil eden bazı ifadeler üzerine, bilgi kirliliği oluşmaması ve kamuoyunu bilgilendirmek amacıyla bu açıklamaya gerek görüldüğü belirtildi. Açıklamada, iddialarla ilgili üniversite yönetimince soruşturma başlatıldığı, bu nedenle herhangi bir ek açıklama yapılmayacağı ifade edildi.

Olayın geçmişi

Trabzon’daki Özel Avrasya Üniversitesi'nin Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü’nde okutulan "Alkollü ve Alkolsüz İçecekler" dersinde bir grup öğrenci, kendilerine zorla şarap tattırılmak istendiğini iddia etti ve  suç duyurusunda bulundu. Yaşanan olayın ardından dersin hocası Yrd. Doç. Dr. Başak Sungur istifa etti.

Yrd. Doç.Dr. Sungur’un istifası sonrasında basın toplantısı düzenleyen bölüm öğrencilerinden bir başka grup ise Sungur’un iddia edildiği gibi zorla şarap tattırmadığını söylediler.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS