Son Dakika

Üniversitelerin bahar dönemi vize ve finalleri nasıl ne zaman yapılacak?

A A

26.03.2020 - 15:35

Üniversiteler Corona virüsü salgını tedbirleri kapsamında uzaktan eğitime geçmişti. Peki, vize ve final sınavları nasıl ve ne zaman yapılacak? İşte, üniversitelerin bahar dönemi vize ve finalleri ile ilgili erak edilen detaylar…

Üniversitelerin bahar dönemi vize ve finalleri nasıl ne zaman yapılacak?

Üniversitelerin bundan sonraki eğitim süreci ile ilgili YÖK Başkanı Yekta Saraç çok önemli açıklamalarda bulundu. Buna göre göre yüz yüze yapılması gereken uygulamalı dersler yaz aylarına ertelenirken diğer bahar dönemi derslerinin ise uzaktan yapılmasına karar verildi.

YÖK BAŞKANINDAN ÖNEMLİ AÇIKLAMA

YÖK Başkanı Yekta Saraç üniversitelerin bundan sonraki eğitim dönemi ile ilgili şunları söyledi:

Türk Yükseköğretimi büyük bir tecrübeye sahip, bugün YÖK Genel Kurulumuzda, bu sene bahar dönemini sadece uzaktan eğitim ve açık öğretim ile sürdürmeye karar verdik. Bahar döneminde yüz yüze eğitim olmayacak.

Uzaktan eğitim, açıköğretim ve dijital öğretimle sunulamayacak program, ders ve uygulamalı dersler yaz aylarında tamamlanacak, üniversitelerimiz ile daimi olarak 7/24 irtibat halindeyiz.

Yaşadığımız bu olağanüstü günlerde örgün öğretime ara vermek zorundayız, bazı programlar uzaktan eğitimle sürerken bazıları yaz okuluna kalabilir.

Bu, eğitim öğretimin tüm düzeyleri için geçerli. Lisans, ön lisans ve lisans üstü için geçerli. Bu hususta asla ihmalkarlık olmasın istiyoruz.

Hangi üniversitede uzaktan eğitimin nasıl sağlanacağı ise kısa süre içerisinde netleşecek. Çalışmaların tamamlanmasıyla birlikte üniversitelerden ve YÖK’ten yeni bir açıklamanın yapılması bekleniyor.

VİZE VE FİNALLER NASIL OLACAK?

Uzaktan eğitimlerin vize ve finallerinin nasıl yapılacağı henüz kesinlik bulmadı. Ancak bu derslerin vize ve finallerinin uzaktan yapılması veya yaz dönemine ertelenmesi düşünülen tedbirler arasında yer alıyor.