Üniversiteli Gizem Yerik'e Cumhurbaşkanına hakaretten 4 yıl 8 ay hapis

Üniversiteli Gizem Yerik'e Cumhurbaşkanına hakaretten 4 yıl 8 ay hapis

Uludağ Üniversitesi öğrencisi Gizem Yerik, sosyal medyadaki paylaşımları nedeniyle "Cumhurbaşkanına hakaret" ve "PKK propagandası" suçlamasıyla 4 yıl 8 ay hapis cezasına çarptırıldı. Soruşturma sürecinde bir süre tutuklanan 23 yaşındaki üniversitelinin cezası Yargıtay'ca onanırsa yeniden hapse girecek.

Bursa'da Uludağ Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi'nde eğitim gören ve sosyal paylaşım hesabından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a hakaret ettiği ve PKK'nın propagandasını yaptığı iddiasıyla tutuklanan 23 yaşındaki Gizem Yerik, ilk duruşmada 4 yıl 8 ay hapis cezasına çarptırıldı.

Bursa'nın Mudanya ilçesinde oturan ve Uludağ Üniversitesi'nde Güzel Sanatlar Fakültesi'nde okuyan Gizem Yerik, geçen şubat ayında sosyal paylaşım sitesinden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a hakaret ettiği ve PKK'nın propagandasını yaptığı iddiasıyla polis tarafından gözaltına alındı. Emniyet Müdürlüğü'nde sorgulandıktan sonra adliyeye çıkartılan Yerik, tutuklandı.

Hakkında Bursa 2'nci Ağır Ceza Mahkemesi'nde "terör örgütü propagandası yapmak" ve "Cumhurbaşkanına hakaret" suçlamasından dava açılan Gizem Yerik'in yargılanmasına başlandı. Yapılan ilk duruşmaya üniversiteli genç kızın ailesi, avukatları ve arkadaşlar katıldı.

"Ceza alırsam Devlet Tiyatrolarında çalışamam"

Duruşmada yöneltilen suçlamaları kabul etmeyen Yerik, sosyal paylaşım sitesinde kullandığı Kürtçe bazı paylaşımlarının ne anlama geldiğini ve YPG'nin terör örgütü olduğunu bilmediğini söyledi. Cezaevinde kaldığı süre içersinde annesinin kalp hastası olduğunu, okulunu uzatmak zorunda kaldığını belirten Yerik, devlet tiyatroları ve şehir tiyatrolarında çalışmak istediğini, ancak ceza alırsa bu hakkı kaybedebileceğini söyleyerek beraatini istedi.

Mahkeme suçunu sabit gördüğü Gizem Yerik'i, "Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a hakaret" suçundan 11 ay 20 gün, "terör örgütü propagandası yapmak" suçundan da 3 yıl 9 ay olmak üzere toplam 4 yıl 8 ay 20 gün hapis cezasına çarptırarak, tahliyesine karar verdi.

Gizem Yerik, Yargıtay'ın cezasını onaması halinde tekrar cezaevine girecek.

 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS