Ünlü tasarımcı Tuba Karaca’nın ilham verici moda ve tasarım yolculuğu

Ünlü tasarımcı Tuba Karaca’nın ilham verici moda ve tasarım yolculuğu

İzmir’de doğup büyüyen Tuba Karaca ilk olarak gelinlik ve abiye üzerine faaliyet gösteren aile şirketinin tasarım departmanında tasarımcı olarak işe başlamış. Marifetli ve dikişin her alanına vakıf bir annenin yanında, bu işin tüm detaylarını izleme ve uygulama avantajına sahip olmanın kendisi ve kariyeri için büyük bir ayrıcalık olduğunu belirten Karaca ile 13 yıldır işimi karşı koyamadığım bir tutkuyla yapıyorum dediği hikayesini konuşuyoruz.

Yeteneğinizi nasıl keşfettiniz?

Tuba Karaca: Küçüklüğümde, hazır hiçbir ürünü giymek istemedim. Mutlaka kendimden izler ve motifler taşıyan modeller hayal eder bunların annem tarafından yapılmasını beklerdim. Hayal ettiğim modellerin tüm hazırlanış sürecini izler, sürekli geliştirebileceğim imgeler hayal ederdim. Anlayacağınız tasarım ruhunu ve zekasını küçük yaşlardan itibaren olan bir şey bende. Sonradan karar vermedim. O zamanlardan belliymiş ne olacağım.

Markalaşma hikayeniz nasıl başladı?

Tuba Karaca: Gelinlik ve abiye gibi ışıltılı tasarımlardan sonra, Haute couture alanının ölçülü stil başlığında değerlendirilebileceği, kendi ruhumdan da izler taşıyan bu kez günlük şıklığı yansıtmak istediğim tasarımlardan oluşan markamı oluşturdum. Hem mağazalarımızda hem dijital olarak sergilediğim koleksiyon çalışmalarım Türkiye ve özellikle Orta Doğu’dan büyük beğeni alıyor. Bir hayalin bu kadar büyümesi inanılmaz mutlu ediyor beni.

Tasarımlarınızda ilham kaynağınız nedir?

Tuba Karaca: Ruhumu besleyen pek çok şey var. Bu bazen resim, müzik gibi bir sanat dalı olabiliyor bazen de gördüğüm bir binanın tarihi ve sıra dışı mimarisi de. Gittiğim bir ülkenin tanımadığım insanlarının dilinden ve kültürlerinden bile ilham alabiliyorum. İlham aldığınız şeyi ne kadar özümser ve onunla ne kadar bütünleşirseniz tasarım zihniniz de o kadar gelişir.

Tasarımlarınızdaki çizgileri ve varsa belki hikayeleri bizimle paylaşır mısınız?

Tuba Karaca: Sadelik ön planda çizgilerimin tamamında. Ama dikkat ettiyseniz hep şık detaylarla. Sıradanlığı sevmiyorum. Sade bir tasarımı şık bir detayla eşsiz kılmak önemli benim için. Ben buna sadelikte şıklığı vurgulayan bir stil diyorum. Tasarımlarımda feminen çizgilere ve kadınsılığın zarafetini yansıtabileceğim formlara yöneliyorum. Geleneksel çizgileri ve klasiklikle sentezlenmiş modern hatları tercih ediyorum.

Türk modasını ve Türkiye’de tekstil – moda sektörünü nasıl buluyorsunuz?

Tuba Karaca: Türkiye’de moda sektörü lokomotif sektörlerden biri ve geçmişteki aktifselliğine oranla son yıllarda eğitim bazından tutun üretim ve ihracatına kadar fazlaca yol kat etmiş durumda. Tasarım kültürünün yaygınlaşması adına açılan Design Week moda platformu ve eğitimsel süreçteki genişleme bunun en göz alıcı örneği.

Özellikle orta doğuda tasarımlarınız merakla takip ediliyor? Bunun nedeni nedir?

Tuba Karaca: Tarz olarak bir çok noktada kesişmemiz. Tarzımda ölçülü bir giyinme stili var. Ve ölçülü bir şıklığı hedefliyorum. Orta Doğu’nun yoğunlukla özümsediği stilin bu olduğu kanısındayım. Stilimle kendilerine yakın buluyorlar.

Son çıkardığınız koleksiyondan bahsedelim mi? 2021 modasında bizleri neler bekliyor?

Tuba Karaca: Genel temam olan klasiğin modern çizgilerle buluşmasını bu yıl kış koleksiyonuma da yansıttım. Renklerin diline ve enerjisine inanan biri olarak bu yılda da koleksiyonumun renk ve motiflerle öne çıkacağını, rahatlık ile şıklığın buluşacağı basic ürünleri göreceğinizi söyleyebilirim.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS