Üsteğmen itiraf etti: Gülen'e bağlılık yemini ettirip soruları vermişler

Üsteğmen itiraf etti: Gülen'e bağlılık yemini ettirip soruları vermişler

Edirne'de gözaltına alınan subaylardan Piyade Üsteğmen O.B., 2011'de "Hoca efendiye" bağlılık yemini karşılığında askeri lise sınavlarına 2-3 hafta kalan soru aldıklarını itiraf etti. Şüpheli üsteğmen örgütten oldukları anlaşılmasın diye kendilerine mülakatlarda "maklube" adlı yemeğin sorulması halinde, bilmediklerini söylemelerinin telkin edildiğini de anlattı.

Edirne Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi Müdürlüğü'nün yaptığı operasyonda FETÖ soruşturması kapsamında gözaltına alınan subaylardan bazıları ifadelerinde örgütle ilgili bilgi verdi. Buna göre, piyade üsteğmen O.B ifadesinde 2011 yılında askeri lise sınavlarına 2 - 3 hafta kala soruların verildiğini söyledi. "Hoca efendiye" bağlı kalma yemini ettirmesinin ardından soruları veren kişinin evinde soruların cevaplarına çalıştıklarını itiraf etti.


Fetullah 'Fetih' için mahkemeye başvurdu


O.B, sınavı kazanması sonrası mülakatlara girmeden nasıl cevaplar vereceğine ilişkin tüyoları da "Cemaatin hizmet anlayışına uygun davranacağına ve yaşananlar hakkında kimseye bir şey söylemeyeceğine" dair yemin ettirildiğini de anlattı.


Üsküdar'da bir eve FETÖ baskını


'Maklube sorusu gelirse...'


Üsteğmen M.K ise askeri lise sınav mülakatı öncesi cemaat evinde prova yaptıklarını, cemaatle bağlantısı olmadığı şeklinde davranmasını ve maklube adlı yemeği sorarlarsa bilmediğini söylemesi yönünde telkinde bulunduklarını ifade etti.


Subaylardan Y.E.T de FETÖ'nün 5'te 1 oranında "himmet" adı verilen sistemle para topladığını, Harp Okulu'nda kendilerine verilen 50 lira maaşın her ay 10 lirasını "cemaat abisine" teslim ettiğini söyledi.


Gözaltına alınan subaylardan mahkemeye çıkarılan şüphelilerden piyade binbaşı M.A.S, piyade üsteğmenler, M.K, U.A, F.A, H.A, C.Ç, A.Ö, Ö.T.G, O.B, M.Y ve M.Ç, ile piyade teğmenler U.K, M.Ö, F.D, A.T, ve A.A. tutuklandı. M.A.Ç ise pişmanlık yasasından yararlandı. 10 şüpheli ise adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.


5 şüphelinin emniyetteki işlemleri devam ediyor.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS