Usülsüz dinlemeden ilk tazminatı kazanan avukat da usülsüz dinlenmiş

Usülsüz dinlemeden ilk tazminatı kazanan avukat da usülsüz dinlenmiş

Usülsüz dinlemeden ilk tazminatı kazanan avukat da usülsüz dinlenmiş

Usulsüz dinlemelere karşı tazminat kararı verilen Türkiye'deki ilk davayı kazanan avukat, sonradan kendisinin de usülsüz dinleme mağduru olduğunu öğrendi. 10 ay boyunca dinlendiği ortaya çıkan avukat Özgür Senger, bu kez kendi adına açtığı davada 2 bin TL tazminat kazandı. Senger, "Asıl sevinci bu tazminat paraları, o usulsüz kararları veren hakimlerden tahsil edildiği zaman yaşayacağım" dedi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Türkiye'de peş peşe yapılan Ergenekon, Balyoz gibi operasyonlarda en çok tartışılan konulardan biri olan usulsüz dinlemeler oldu. Binlerce kişinin telefonları bu operasyonlar kapsamında, dinlendi, teknik takibe maruz kaldı. Ancak daha sora Ceza Muhakemesi Kanunu'nda yapılan değişiklikle, hukuka uygun verilmemiş bu dinleme kararlarının, insan hakkı ihlali olduğu tespiti yapıldı.

Van eski İstihbarat Şube Müdürü hakkında yakalama kararı

Bu gelişmeler sonrasında, usulsüz dinlemelere karşı İzmir, İstanbul, Denizli ve Antalya'daki mahkemelerden tazminat kararları çıkmaya başladı. Usulsüz dinlemelerde Türkiye'deki ilk tazminat kararı ise İzmirli Avukat Özgür Senger, o zaman İşçi partisi İl başkanı olan müvekkili Tugay Şen, adına kazandı. Kazanılan tazminat tutarı da, hazineden tahsil edildi.

''Usulsüz dinleme'' operasyonu

Bu kez avukata tazminat

Türkiye'deki ilk tazminatı kazanan Avukat Özgür Senger, kendisinin de o süreçte 10 ay boyunca usulsüz dinlendiği ortaya çıkınca hukuku mücadelesi verdi.

HSYK'dan soruşturma izni

İzmir 1'inci Ağır Ceza Mahkemesinde görülen dava sonuçlandı. Mahkeme, Avukat Özgür Senger'in telefonlarının usulsüz ve hukuka aykırı şekilde dinlendiğine hükmedip 2 bin TL tazminat ödenmesine karara verdi.

"Usulsüz dinleme" operasyonunda 10 kişi tutuklandı

Bu davada Özgür Senger'in avukatlığını yapan meslektaşı Deniz Yiğitceoğlu, adaletin tecelli ettiğini söyleyip "Avukatlık mesleğini yapan bir kişinin, 10 ay haksız ve terör örgütü üyeliği iddiasıyla dinlenmesinin, bedeli 2 bin TL değildir. Dava, tarafımızca temyiz edilecektir" dedi. Deniz Yiğitoğlu ayrıca, Kocaeli'de gazetecilik yapan Emrah Taştan'a da aynı gerekçelerle Kocaeli 3'üncü Ağır Ceza Mahkemesi'nin 800 TL tazminata hükmettiğini, bu kararı da yine temyiz ettiklerini anlattı. Karardan dolayı mutlu olduğunu söyleyen Avukat Özgür Senger de, asıl sevinci bu tazminat paralarının, o usulsüz kararları veren hakimlerden tahsil edildiği zaman yaşayacaklarını ifade etti.