Utku Kalı'nın dava takip zorunluğu da kaldırıldı

Utku Kalı'nın dava takip zorunluğu da kaldırıldı

Hatay'ın Reyhanlı İlçesi'nde 52 kişinin ölümü ile sonuçlanan bombalı saldırı ile ilgili gizli belgeleri dışarı sızdırmakla suçlanan 26 yaşındaki er Utku Kalı, Samsun 3.Ağır Ceza Mahkemesi'nde üçüncü kez hakim karşısına çıktı. Mahkeme gelmeyen tanıkların dinlenmesi ve eksik evrakların tamamlanması için duruşmayı ertelerken tutuksuz yargılanan Utku Kalı'nın da duruşmalardan vareste tutulmasına karar verdi.

İddiaya göre Hatay'ın Reyhanlı İlçesi'nde 11 Mayıs tarihinde düzenlenen, 52 kişinin ölümüne neden olan patlamayla ilgili üzerinde 'Gizli' ibaresi bulunan 4 belgeyi dışarı sızdıran ve internette yayınlanmasına neden olduğu gerekçesiyle tutuklanan jandarma er Utku Kalı, özel yetkili Samsun 3'ncü Ağır Ceza Mahkemesi'nde yapılan yargılamalar sırasında geçen ay yapılan ikinci duruşmada tahliye edildi.

Bugün tutuksuz olarak bir kez daha hakim karşısına çıkan Kalı, savunmalarına ekleyeceği bir şey olmadığını söyledi. Kalı'nın avukatları ise sanığın 1 Ocak'ta askerliğinin biteceğini ve tedavi olacağını belirterek duruşmalardan vareste tutulmasını talep etti. Ayrıca avukatlar, 2 polis ve 1 öğretmen tarafından hazırlanan 37 sayfalık bilirkişi raporunu incelemediklerini belirtti. Utku Kalı'nın avukatı olan ablası Ceren Kalı, dava konusu belgelerin İçişleri Bakanlığı ile ilgili olduğunu söyleyerek, "Raporu hazırlayan 2 polis memeru da İçişleri Bakanlığına bağlıdır. Bu yüzden tarafsız olacaklarını düşünmüyoruz. Bilişim hukukçusu, bir akademisyen ve bir bilişim uzmanından oluşacak bilirkişiler tarafından yeniden rapor düzenlenmesini talep ediyoruz. Utku'nun 1 Ocakta askerliği bitecek ve tedavisi yapılacak. Bu yüzden duruşmalardan da vareste tutulmasını talep ediyoruz" diye konuştu.

37 sayfadan oluşan bilirkişi raporunda ise, dava konusu 4 belgenin sanığa ait telefonda birden fazla yerde depolandığı, ayrıca belgelerin sanığa ait mail adresinden yine kendisine ait başka bir mail adresine gönderildiği, 21.05.2013 tarihinde Utku Kalı ile belgeleri gönderdiği iddia edilen Erman P. arasında belgelerle ilgili görüşmeler yapıldığı ve belgeleri gönderdiğinin tespit edildiği belirtildi.

Jandarma belgeler gizlidir dedi

İkinci duruşmada İçişleri Bakanlığına dava konusu olan belgelerin gizli olup olmadığının sorulması üzerine, bakanlık mahkemenin yazısını Jandarma Genel Komutanlığı'na gönderdi. Jandarma Genel Komutanlığından mahkemeye gönderilen yazı da ise her bir belgenin gizli olduğunu belirttiği ortaya çıktı.

Duraşmalardan vareste tutulacak

Mahkeme heyeti, sanığın avukatlarının yeniden bilirkişi raporu alınması yolundaki taleplerini kabul etmedi. Ancak heyet, Genelkurmay Başkanlığına yazı yazarak, belgelerin devletin güvenliğine veya iç ve dış siyasal yararları bakımından gizli kalması gereken belgeler olup olmadığını, gizlilik kararına dayanak olan kanun, tüzük, yönetmelik, genelge gibi düzenleyeci işlemlerin gösterilmesini, belgelerin gizlilik derecelerinin ne olduğunun belirtilmesini istedi. Mahkeme heyeti, Utku Kalı'nın duruşmalardan vareste tutulmasına karar verip gelmeyen tanıkların dinlenmesi ve eksik belgelerin tamamlanması için duruşmayı 3 Mart'a erteledi. Öte yandan belgelerin gönderildiği Erman P.'nin ise İstanbul'da tutuksuz yargılandığı belirtildi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS