Üzerinden Kürtçe ve Türkçe 'bomba kullanma talimatnamesi' çıktı

Üzerinden Kürtçe ve Türkçe 'bomba kullanma talimatnamesi' çıktı

Adana'da bomba yüklü araçlarla havalimanı, kaymakamlık ve polis merkezlerinin hedef alınacağı saldırıların hazırlığındayken yakalanan şüphelinin üzerinden Kürtçe ve Türkçe "bomba kullanma talimatnamesi" çıktı.

Adana polisi bir istihbarat doğrultusunda Kobani'den bombalı eylem yapmak üzere geldiği belirtilen üniversite öğrencisi İhsan O. ile ona yardım ettiği ileri sürülen 4 kişiyi yakalamıştı. Şüphelilerin beraberinde de yaklaşık 21 kilo TNT, 1 kilo C4, pirinç içerisine saklanmış 2 el bombası, makineli tabanca, 7 zaman ayarı, 7 kapsül de ele geçirilmişti. 7 kamyonete bomba yükleyerek havalimanı, kaymakamlık binası ve polis merkezlerine saldırı düzenleyecekleri öne sürülen şüpheliler tutuklanmıştı.


Adana'da bomba yüklü 7 araçla saldırı son anda önlendi


Sabıkası bulunmayan bir kişi seçildi


Emniyet kaynaklarının verdiği bilgiye göre PKK, yakalanan şüpheliyi şüphe çekmemesi için hiç sabıka kaydı bulunmayan üniversite öğrencileri arasından seçerek eğitti. Şüpheli aylarca aylarca Kobani'de bomba eğitimi aldı. Şüpheli Adana'ya gelirken de sabıka kaydı bulunmadığı için polisin yaptığı kimlik kontrollerinden hiç dikkat çekmeden geçebildi.


Mardin Kızıltepe'de bombalı saldırı


Üzerinde 3 sayfalık talimatname bulundu


Emniyet kaynakları şüphelinin üst aramasında üzerinde Kürtçe ve Türkçe "bomba kullanma talimatnamesi" bulunduğunu da bildirdi. 3 sayfalık talimatnamenin üzerinde "uzaktan kumandalı bombanın kullanma devresi" yazdığı belirtildi.


PKK yöneticisi tarafından hazırlanmış


Talimatnamede üst düzey bir PKK yöneticisinin, "uzaktan kumandalı bombanın nasıl kullanılacağını tek tek anlattığı, bombayı koyduktan sonra neler yapılması gerektiği" konusunda bilgi verdiği ifade edildi. Şüphelinin üzerinde ele geçirilen belgenin en son kısmında ise, bomba devresinin kurulmasına ilişikin bir takım notların yer aldığı dile getirildi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS