Validebağ'ı karıştıran "Koru Camii" ibadete açıldı

Validebağ'ı karıştıran "Koru Camii" ibadete açıldı

Validebağ Korusu tartışmalarında adı geçen cami bugün kılınan cuma namazıyla birlikte ibadete açıldı.

Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen de çevre düzenlenmesinin henüz tamamlanmadığı görülen Koru Camii'nde cuma namazı kıldı, çıkışta "Burada yaşanan sıkıntılar unutuldu, ama cami unutulmayacak." diye konuştu.

TARTIŞMALAR VE GERGİNLİKLER YAŞANMIŞTI

Geçtiğimiz yıl 21 Eylül sabaha karşı ilk kepçenin vurulmasıyla yapımına başlanan cami 10 ay sonra tamamlanmış oldu. Yapımın sürdüğü günlerde Validebağ Korusu yeşil alanı tartışmaları, alana sahip çıkanlarla, belediyeyi ve polisi karşı karşıya getirmiş zaman zaman sert müdahaleye varan gerginlikler yaşanmıştı.

ŞERBET VE LOKUM İKRAM EDİLDİ

"Koru Camii'nde, Ramazan Bayramı'nın ilk günü kılınan cuma namazına yoğun katılım olduğu görüldü. Camiye gelenlere  şerbet ve lokum ikram edildi.  Cemaatin camiye sığmayan bölümü namazı avluda kıldı. Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen de Cuma namazını camide kılanlar arasındaydı. Cemaatten kişilerle bayramlaşan Türkmen cami çıkışında,  "Burada yaşanan sıkıntılar unutuldu, ama cami unutulmayacak. Caminin adı değil fonksiyonu önemli" diye konuştu.

"GÖRÜLDÜĞÜ GİBİ TEK BİR TANE AĞACIN KESİLDİĞİ YOK"

Caminin yapımı esnasında yaşanan tartışmalara da değinen Başkan Hilmi Türkmen, "Biraz hoş olmayan, arzu edilmeyen bir takım görüntüler, gürültüler oldu. Ama biz bunların hepsini unuttuk, unutmak istiyoruz. Görüldüğü gibi hiçbir tane ağacın kesildiği yok. Bu camimizin Validebağ Korusu'yla alakası yok. Buraya 30'a yakın çam ağacı, fidanlar diktik. Daha da yeşillendi. Çevre düzenlemesini henüz tamamlayamadık, eksiklerimiz var" diye konuştu.

"BURADA BİR ZAFER KAZANMIŞ EDASIYLA KONUŞMAK HOŞ OLMAZ."

300 metrekarelik bir alana sahip olan caminin çok büyük bir cami olmadığına dikkat çeken Türkmen, "Gördüğünüz gibi cami yetmiyor. Biz buraya ihtiyaç olduğu için camiyi düşündük. Burada bir zafer kazanmış edasıyla konuşmak hoş olmaz. Bu güzel eser mahallenin eseri oldu. Camiler bizim medeniyetimizin mührüdür. Sıkıntılı anlar geçti gitti" dedi.

CUMA NAMAZI, BAYRAM NAMAZINDAN DAHA YOĞUNDU

Üsküdar Belediye Başkanı Türkmen'in katılımıyla resmi bir açılışa dönüşen camide kılınan ilk namaz cuma namazı değildi. Cemaat sabah 06.31'deki bayram namazını da bu camide kıldı. Cuma namazındaki cemaat yoğunluğunun, camide ilk olarak kılınan Bayram Namazı yoğunluğundan daha fazla olduğu gözlendi.

"CAMİ ÇEVREDEKİLER İÇİN İHTİYAÇTI"

Belediye  Başkanı'nın bayramlaştığı kişiler arasında bulunan Marmara Üniversitesi Türkçe hazırlık sınıfında okuyan Ganalı Musa Nuh cemaati oluşturanların ilgi odağı oldu. Namazdan sonra konuşanlar da, caminin bu noktada yapılmasını olumlu bulduklarını söyledi.    

Makine mühendisi Mustafa Özercan "Aslında bu camii çevredekiler için bir ihtiyaçtı. Bu aşamada çevreci dostlarımızın tepkisi vardı. Haklı olarak ama uzlaşma sağlandı, burası açıldı" dedi.

Kayseri'den geldiğini belirten Ömer Yildiz  da "Bayram ziyareti nedeniyle geldim. Gerçekten çok güzel olmuş. Yaptıranlardan Allah razı olsun. " diye konuştu

ÇOCUK HER YERDE ÇOCUK

Doktor Ekmel Burak'ta birisi 3 diğeri 6 yaşında olan oğulları ile cuma namazı kılmak için saf tuttu. Bir süre babalarının yanında saf tutan Zahit Eren (3) ile Ahmat Kerem (6) isimli kardeşler dana sonra işi oyuna çevirdiler. Cemaat namaz kılarken aralarında oyun oynayan çocukları çevredekiler tebessümle izledi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS