Van depreminde ölen 10 can için 'taksit taksit' adalet

Van depreminde ölen 10 can için 'taksit taksit' adalet

Van depreminde ölen 10 can için 'taksit taksit' adalet

Van’daki 7.1’lik depremde yıkılan ve enkazında 10 kişinin can verdiği Işık Apartmanı’yla ilgili davada 10 yıl sonra karar çıktı. Sanıklara verilen 6 yıl 8’er aylık hapis cezası 46 bin 800’er lira adli para cezasına çevrildi. Cezalar 24 taksit halinde ödenebilecek...

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Van, 2011’de iki büyük depremle sarsıldı. 23 Ekim ve 9 Kasım’da meydana gelen 7.1 ve 5.7’lik depremlerde 644 kişi yaşamını yitirdi; 2 bine yakın insan da yaralandı. 23 Ekim’de yaşanan depremde Erciş’te yıkılan Işık Apartmanı’nın enkazında 10 kişi hayatını kaybetti. Depremden bir hafta sonra savcılık soruşturma başlattı. Erciş Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davada, ölen 10 kişinin yakınları şikâyetçi olarak yer aldı.

KAÇAK KATIN BEDELİ

Yapılan yargılamada savunması alınan İnşaat Mühendisi Gültekin Çavuşoğlu, “Burada olması gereken 3 kattı. Ancak, benden sonraki süreçte ilave kat için ruhsat alınmış. Işık Apartmanı’nda bir de kaçak kat yapılmış. Yıkımın nedeni, binanın taşıyabileceğinden fazla yükün altında kalmasıdır” dedi.

‘TAKSİRLE ÖLÜM...’

Alınan bilirkişi raporları sonrası 10’uncu yılda kararını veren mahkeme ilk olarak sanıklara, ‘taksirle birden fazla kişinin ölümüne neden olma’ suçundan 6 yıl 8’er ay hapis cezası verdi. Hapis cezaları da sanıkların kişilikleri, sosyal ve ekonomik durumlarıyla suçun işlenmesindeki özellikleri nedeniyle adli para cezasına çevrildi. Buna göre her bir sanık 46 bin 800’er TL adli para cezasına çarptırıldı. Söz konusu ceza 24 taksit halinde ödenebilecek. 

SANIKLAR HÂLÂ BİNA YAPIYOR

İnşaat Mühendisi Gültekin Çavuşoğlu’nun savunmasını üstenlenen oğlu Av. Emrah Burak Çavuşoğlu, deprem sonrası delillerin sağlıklı toplanamadığına işaret etti: “Ben aynı zamanda inşaat mühendisiyim. Yargılama sürerken bile, bir kısım sanığın inşaat yapmaya devam ettiğini tespit ettik. Ders alamadığımız için, 2021 yılında dahi, çürük binalar yapmaya devam ediyoruz.”