Van’da çığ faciası son dakika: Yaralı ve ölü sayısı belli oldu!

Van’da çığ faciası son dakika: Yaralı ve ölü sayısı belli oldu!

Van’da ki çığ faciasından son dakika haberleri… Van’ın Bahçesaray ilçesinde çığ altında kalan iki kişiyi kurtarma çalışmaları sırasında yine çığ düştü. Yaşanan felaket sonrası ölü ve yaralı sayısı da netleşmeye başladı. İşte, Van’daki çığ faciası ile ilgili son dakika gelişmeleri ile ölü ve yaralı sayısı…

Van’da meydana gelen çığ faciasında acı bilanço netleşiyor. Çığ faciasında ölü ve yaralı sayısı netleşiyor. İşte, Van’daki çığ faciası ile ilgili son dakika haberleri, ölü ve yaralı sayısı…


5 kişinin hayatını kaybettiği Van’ın Bahçesaray İlçesindeki çığ faciasına kurtarma çalışmasına giden ekibin üzerine de çığ düştü. Kurtarma ekibinde yer alan aralarında askerlerin de bulunduğu 33 kişi hayatını kaybetti. Böylelikle ölü sayısı 38’e çıkmış oldu.


BÖLGEYE AFAD EKİBİ GÖNDERİLDİ


Çığ altında kalan AFAD Van İl Müdürü ile Birlik Müdürünün hastanede tedavi gördüğü bilgisi verilen açıklamada, "Olaya müdahale için bölgedeki AFAD il müdürlüklerinden 67 arama kurtarma uzmanı 11 araçla alana sevk edildi. Ayrıca 75 kişilik Jandarma Arama Kurtarma (JAK) ve 10 kişilik AFAD arama kurtarma ekibi ile 2 araç, Ankara'dan askeri uçakla bölgeye gönderiliyor." ifadeleri kullanıldı.


Haberleşmenin aksamaması için alanda bir mobil baz istasyonunun kurulduğu ve 3 mobil baz istasyonun bölgeye doğru yola çıkarıldığı belirtilen açıklamada, bir AFAD Mobil Koordinasyon Merkezi'nin de Elazığ'dan bölgeye gönderildiği kaydedildi.


Açıklamada, şunlar kaydedildi:


"Türk Kızılayı, 350 kişilik kumanyayı bölgeye sevk etti. AFAD İzmir, Bursa ve Samsun arama kurtarma birlikleri olası bir ihtiyaç için teyakkuz durumuna geçirildi. Olaya müdahale edilmesi için bölgeye, aralarında Şırnak itfaiyesinden 4 kişinin de bulunduğu 156 arama kurtarma personeli ve 18 araç sevk edildi. Bölgeye ayrıca 28 ambulans ve 10 Sağlık Bakanlığı UMKE ekibi gönderildi. AFAD İl Müdürü'nün görevi sırasında çığ altında kalması nedeniyle Van İl Afet ve Acil Durum Yönetim Merkezi'nin koordinasyonu için AFAD Muş İl Müdürü ve ekibi Van'a ulaştırıldı."

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS