Van'da gergin gün: Polis müdahale etti

Van'da gergin gün: Polis müdahale etti

Abdullah Öcalan'ın Kenya'dan Türkiye'ye getirilişinin 17'nci yıldönümünü protesto etmek amacıyla Van'da HDP-DBP tarafından düzenlenen yürüyüşün ardından olaylar çıktı. Polis, protestocu gruba tazyikli su ve gaz bombalarıyla müdahale etti. Ara sokaklarda olaylar devam ederken 6 kişi gözaltına alındı.

Öcalan'ın Kenya'dan Türkiye'ye getirilişinin 17'nci yılında Van'da düzenlenen yürüyüşe HDP Van Milletvekilleri; Adem Geveri, Tuba Hezer, Van Büyükşehir Belediye Başkanı Bekir Kaya ve yaklaşık 2 bin kişi katıldı. Hacıbekir Caddesi'ndeki Sebze Hali Kavşağı'nda toplanan grup Kürtçe  sloganlar atarak İkinisan Kavşağı'na kadar yürüdükten sonra yoğun güvenlik önlemleri altında basın açıklaması yaptı.


 


HDP Van Milletvekili Tuba Hezer, zorlu ve direniş dolu günlerden geçtiklerini belirterek şöyle dedi: "Cizre, Silopi, Sur, Şırnak, İdil'de yıllardır yüzünü hep karanlık ve kirli bir şekilde gösteren devlet iktidarlar değiştrip yine kirli güçle Kürdistan'da faşizmin bayrağını sallandırmak için topyekün saldırmaktadır. Bizler Kürdistan da onların kirli ellerle açtıkları hendeklere faşizmin bayrağını gömüp özgürlük bayrağını asıp onurlu bir şekilde dalgalandıracağız. Bizler bu onurlu yolda sadece Kürt halkı için değil tüm halklar için bu yolu en görkemli bir şekilde yürüyeceğiz."

Yapılan açıklama ardından kalabalık dağıldı. Bazı gruplar ise ara sokaklarda toplandı. Yaklaşık 100 kişilik bir grup, güvenlik önlemi alan polise taş atınca olaylar çıktı. Polis taş atan göstericilere tazyikli su ve gaz bombalarıyla müdahale etti. Ara sokaklarda olaylar devam ederken 6 kişi gözaltına alındı.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS