Van'da patlama

Van'da patlama

Van'da patlama

Van'ın Beşyol mevkiinde şiddetli bir patlama meydana geldi. Olay yerine çok sayıda ambulans sevk edildi. Saldırıya dair Valilik'ten yapılan açıklamaya göre; 46'sı sivil, 2'si polis 48 kişi yaralandı. AK Parti Van Milletvekili Beşir Atalay, "Beşyol kavşağı önemli bir merkezdir. Demokrasi nöbetleri de orada yapılmıştır. Orada bir bomba yüklü araç, getiriliyor park ediliyor ve o patlatılıyor" dedi. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun da patlama nedeniyle Van'a giderek incelemelerde bulundu.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

PKK'lı teröristler Kurban Bayramı'nın ilk günü Van kent merkezinde bomba yüklü aracı infilak ettirdi. Saldırıda 46'sı sivil, 2'si polis 48 kişi yaralandı.

Van'daki patlamadan ilk kareler

Patlama saat 10.50'de halkın bayram sevincini yaşadığı kentin en merkezi yeri olan Beşyol Mevkii'nde meydana geldi. Van Valiliği'ne 200 metre uzaklıkta, işyerlerinin yoğun olduğu ve Ak Parti il binasının da bulunduğu yerdeki kulakları sağır eden patlamayla birlikte, ortalık savaş alanına döndü.

Çok sayıda kişi yaralanırken, çevredeki binalar büyük hasar gördü, araçlar ve binalardan alevler yükseldi.Bölgeye güvenlik güçleriyle, itfaiye ve sağlık ekipleri sevk edildi. Yaralanan çok sayıda kişi ambulanslarla hastanelere taşınırken, itfaiye ekipleri ve TOMA'lar alevleri söndürdü. Güvenlik güçleri çevrede önlem alarak, patlamayı gerçekleştiren PKK'lı teröristlerin yakalanması için çalışma başlattı.

3 partinin binası hasar gördü

Van’da, miting alanı olarak da kullanılan Beşyol Meydanı’nda meydana gelen patlamada birçok bina ve iş yeri hasar görürken, aynı bölgede bulunan AK Parti ile birlikte olay noktasına yaklaşık 100 metre uzaklıklıkta bulunan CHP, yolun karşı tarafında bulunan ve 60-70 metre uzaklıkta bulunan HDP binaları hasar gördü.

Valilik açıkladı

Van'daki saldırıya ilişkin Valilik'ten yapılan açıklamada, 'Saat 10.50'de park edilen bombalı aracın infilak ettirilmesi sonucu 46'sı sivil, 2'si polis 48 kişi yaralandı' denildi. Yaralıların arasında Van'a bayram için gelmiş İranlılar da var.  

Bakan Soylu Van'a gidiyor

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, bombalı saldırının yaşandığı Van'a gidiyor. Soylu, Van'da incelemelerde bulunacak. Soylu patlamayla ilgili şunları söyledi:

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

 Bugün Van’da bir araca bomba yüklemek suretiyle patlama gerçekleştirilmiştir. Alınan tedbirler sayesinde, özellikle polis noktalarının önüne yapılan barikat ve engellemelerle beraber ve yine olabilecek noktaların çerçevesinde alınan önlemler sayesinde bu patlayan araç hedefe ulaşamamıştır ama patladığı yerde hasar meydana getirdi ve 2’si polis, 6’sı komşu ülkemizin uyruğundaki vatandaş olmak üzere yaklaşık 48 kişi yaralanmıştır.

Can tehlikesi olan bir yaralı şu anda mevcut değildir. Bu tamamen bayramın huzuruna yönelik bir saldırıdır ve bu konuda güvenlik güçlerimiz, tüm emniyet birimlerimiz bayram boyunca bu tip saldırıların olabileceğine karşı önemli tedbirler almışlardır. Birçok yerde de bu konuda bu tedbirleri en üst seviyeye getirdiğimizi belirtmek isterim. Öncelikle yaralılara geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum. Biraz sonra Muş’tan, normal programımız da öyleydi, Van’a geçeceğiz. Olay yerini tetkik edeceğiz.

Milletimizin huzurunu ve sükununu bozmak isteyenlere elbette fırsat vermemek bizim temel görevimizdir. Aziz milletimizin tekrar bayramını tebrik ediyorum. Bu teröristlerle uğraşıp bunların hakkından gelmek, bugün sabahtan itibaren morallerini en üst seviyede gördüğüm gerek Jandarma Özel Harekatımız, gerek askerimiz, gerek Polis Özel Harekatımız, gerek polisimiz tüm güvenlik güçlerimiz ülkemizin bu tip terörist saldırılarına karşı muhafaza edilmesi ve engellenmesi hem istihbarı anlamda hem de tedbir anlamında yoğun bir çalışma içerisindeler.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Bunlara her noktada gereken cevap veriliyor ve verilecektir. Tekrar güzel Van’ımıza geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum."

Olay yerinden görüntüler

CNN TÜRK yayınına bağlanarak olay yerinden edindiği bilgileri aktaran AK Parti Van Milletvekili Beşir Atalay, "Büyük bir terör olayı ama hamd olsun bayram sabahı olduğu için o kadar işlek değil. Oradan bir bomba yüklü araç getiriliyor. Dolayısıyla ciddi bir terör olayı ama hamd olsun bugün bayramlaşmamız yoktu. Bugün orası tenha. Orada polis noktası vardı, bir hedefte orası. Orada yaralılarımız var. Bize verilen bilgi hastanelerimizde 1 ağır yaralımız var diğerleriyle ilgili hayati risk yok. Umarım yaralılarımız şifa bulur. Olayla ilgili emniyetimiz çalışma yapıyor." dedi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

 

AK Parti Van Milletvekili Burhan Kayatürk de CNN TÜRK'e yaptığı açıklamada şunları söyledi:

"Hamd olsun şu ana kadar bize gelen bilgiler, patlama yerinden aldığımız bilgilerde bir şehidimizin olmadığı tespit edilmiştir. Örgüt çıldırmış bir şekilde bütün vahşiliğini ortaya koyarcasına ne sivil diyor, ne bina diyor, ne mezarlık diyor. her tarafa gerçek cani yüzünü gösteriyor. Allah'ın izniyle Van'da programlarımız devam edecek. Bizim teşiklat olarak bayramlaşmamız ikinci gündü. Şu anda yaralılar arasında AK Parti teşkilatından biri olup olmadığını bilmiyorum.''

Van AK Parti İl Başkanı: Bayramın birinci günü bayramlaşacağımızı düşündüler

Van AK Parti İl Başkanı Zahir Soğanda ise CNN TÜRK'e bağlandı, şunları söyledi

Herkese geçmiş olsun diyorum. Kentin en işlek caddelerinden bir tanesi. Burası aynı zamanda miting alanıdır. Bu alan bizim parti binamızın olduğu alan. Biz bunu partimize yönelik bir saldırı olarak nitelendiriyoruz. Kınıyoruz. Biz Van'ı hendek siyasetine bulaştırmadık. PKK terör örgütü Van'ı cezalandıracaklarını söylüyorlardı. Halk onlara tepki gösterdi. Geçen sene bayramın birinci günü bayramlaşmamızı yaptık. Onlar belki bugün yapacağımızı düşündüler.

Ne olursa olsun halkımız birlik beraberliği sürdürecektir. Bir barış süreci söz konusuydu ama bunu kötüye kullandılar. Barış süreciyle birlikte buraları kan gölüne dönüştürdüler. Belediyeler de halkın kaynaklarını örgüte aktardı. Buna halk izin vermeyecektir. Biz hepimiz Kürt kökenliyiz ama burada siyaset yapmamıza engel olmak istiyorlar. Van halkına, Kürt halkına eziyet ediyorlar. Başkasının maşası haline gelmiş örgüte halk izin vermeyecektir. Dün onların eş başkanı, 'biz de onların bayramına izin vermeyeceğiz' açıklamasında bulundu. Ne olursa olsun terör örgütlerine karşı olan mücadele devam edecek.

Süleyman Soylu açıklamalarda bulundu

Van'da bombalı araçla yapılan saldırının ardından olay yerinde incelemelerde bulunan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, daha sonra gazetecilere açıklamalarda bulundu. Soylu, bunun bayrama yönelik, huzura yönelik canice yapılmış bir eylem olduğunu belirterek şunları söyledi:

"Şunu söyleyebiliriz, tabi bunlara yönelik, engellemelere yönelik hem istihbari çalışmalarımız, hem de fiziki tedbirlerimiz en üst seviyede devam etmektedir. Görüyorsunuz ki; bu denli şiddetli bir patlamanın hedef aldığı yer, polis noktası ve Ak Parti il Başkanlığı binasıydı. Eğer bu engellemeler ve bariyerler söz konusu olmasaydı, Allah muhafaza büyük bir felaketle karşı karşıya kalınabilinirdi. Şimdi zannediyorum hastanelerde yaklaşık 7 kişinin tedvisi var.

Bunlardan bir tanesinin tedavisi biraz daha sürecek. Dieğrleri müşahade altında. 53 yaralımız olmuştu. Bu 53 yaralımızın 7'si hariç, taburcu oldular. Diğerleri de yakın zaman dilimi içerisinde taburcu olurlar. Bayramımızı bize zehir etmeye çalışıyorlar. Ama bilmiyorlarki bunlar bizim bu kardeşliğimizi, bir birimize olan dayanışmamızı ve birbirimize olan muhabetimizi dahada artırmaktadır. Terörün dünyada hiçbir yerde sonuç aldığı görülmemiştir. Bu konuda milletimiz sabırlıdır, biz de sabırlıyız. Bizi birbirimizden ayırmaya çalışanlara karşı en büyük silahımız ve gücümüz sevgimiz ve bir birimizle kucaklaşmamızdır. Biz bu coğrafyaya 10 yıl önce gelmedik. Biz, bin yıldır bu coğrafyada kardeşiz. Bu sınavlar gibi çok sınavlar geçirdik. Valiliğimizin de, arkadaşlarımızın da hasar tespit çalışmaları devam etmektedir. Hakikaten önemli bir hasarın olduğunu gözlemleyebildik. Bizim daha dikkatli, daha tedbirli ve bizim bu konularda özellikle 24 saat esasınca sürekli titiz bir çalışma ve izleme ortaya koymamız lazım."

'Cinnet ve sıkışmışlık hali'

Terörün yenilgiye uğradığını da belirten Soylu, "Şehirlerde, hendeklerde büyük bir sukut-u hayal ile karşı karşıya kaldılar. Halk desteği azalıyor. Yaptığı en alçak ve insanlık dışı eylemdir. sivillere yönelik eylem. Dünyanın hangi ülkesinde olursa olsun, hangi noktasında olursa olsun sadece lanet edilir. Terörü cesaretlendirmeye çalışanlar, acaba her biri bir araya gelseler, bir tek yaralımızın, bir tek insanımızın yarasını pansuman edebilme fırsatına sahiplermidir. Her biri bir araya gelse bir tek insanımızı canlandırabilirler mi, haşa buna sahiplermi? Böyle birşey söz konusu değil. Bunu bir cinnet ve sıkışmışlık hali olarak görüyoruz. Milletimiz emin olsun, şu anda bütün güvenlik kuvvetlerimizle vatandaşlarımızla el birliği içerisinde bu terörü ülkemizden söküp atabilmek için gayret gösteriyoruz. Özellikle Avrupalı dostlarımız, bu terörün kendi ülkelerindeki finansmanı konusunda çok daha dikkatli olmalıdır. Altını çizerek söylüyorum. Çok daha dikkatli olmalılar. Sadece eylemciler değil, sadece teröristler değil, terörizmin hangi yollarla desteklendiği de belki bu sorunun en temel kaynaklarından bir tanesidir. Tekrar geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum" dedi.