Vatandaşa pul biber diye yedirilen Gaziantep'teki 40 ton çöp imha edildi

Vatandaşa pul biber diye yedirilen Gaziantep'teki 40 ton çöp imha edildi

Gaziantep'te belediyenin gıda denetimi ekipleri bir ihbar üzerine harekete geçti ve uzmanların bırakın insanları, hayvanların sağlığı için bile son derece tehlikeli olan çürümüş ve sap, çöp gibi atıklardan yapılan 40 ton pul biber ele geçirdi. Bu pul biberlerin Türkiye'nin yanı sıra, AB ülkelerine de ihraç edildiğini söyleyen İslahiye Belediye Başkanı Kemal Vural, "Merdiven altı biber üretimine asla izin vermeyeceğiz" dedi.

Gaziantep'in İslahiye ilçesindeki 3 depoda, pul biber yapımında kullanılmak üzere saklanan ve insan sağlığı için son derece tehlikeli olan 40 ton çürümüş biber ve kimyon çöpü ile domates atığı ele geçirildi, sahipleri hakkında yasal işlem yapıldı.


İşte o zehir yuvalarından fotoğraflar


Gaziantep Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü gıda denetimi, İslahiye Belediyesi zabıta ve polis ekipleri, ihbar üzerine, İslahiye ilçesi Yeni Mahalle Gençlik Caddesi'nde iki kişiye ait 3 depoda arama yaptı.


ABD'de hamburgerlerde insan ve fare DNA'sı bulundu


Ekipler, depolarda, toz biber yapımında kullanılmak üzere 40 ton biber ve kimyon çöpü ile çürümüş domates atığı buldu.


Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, gıda sahtecilerini açıkladı


Belediyenin iş makineleri ile kamyonlara yüklenen atık malzemeler, ilçe dışındaki katı atık tesisinde zabıta kontrolünde yakılarak imha edildi. Gece saatlerinde başlayan yakma işlemleri sabaha kadar sürdü.


Depo sahipleri hakkında yasal işlem başlatıldı.


Ambalajsız tavuk satışı yasaklanacak


'Hayvan sağlığı açısından dahi sakıncalı'


Gıda denetimi ekibinden yetkililer, biber üretiminden arta kalan "tohum, sap, çöp" diye nitelendirilen atık maddelerin gıda dolgu malzemesi olarak değerlendirdiğine dair ihbar aldıklarını, mahkeme kararıyla depoları açtıklarını belirtti.


Tamamen çürümüş, bozulma reaksiyonlarına maruz kalmış, tohum dahi olamayacak şekilde küflenmiş biber ve domates tohumu, bunların sap ve çöplerinden oluşan atık malzemelerin gerek insan ve hayvan sağlığı, gerekse gıda güvenliği açısından sakıncaları bulunduğunu bildiren yetkililer, ele geçirilen malzemelerin bu nedenle imha edildiğini aktardı.


İslahiye Belediye Başkanı Kemal Vural da yazılı açıklamasında, İslahiye'de tam donanımlı kırmızı biber fabrikalarında kaliteli biber üretimi yapılarak Avrupa ülkelerine de ihraç edildiğini anımsatarak, "Kaliteli biberimize gölge düşüren, insan sağlığını tehdit eden merdiven altı diye adlandırılan biber üretimine asla izin vermeyeceğiz" ifadelerini kullandı.


 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS