Veli Ağbaba: "Cuma Namazı sorunu yokken genelge çıkararak İsrail yakınlaşması gizleniyor"

Veli Ağbaba: "Cuma Namazı sorunu yokken genelge çıkararak İsrail yakınlaşması gizleniyor"

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, cuma namazı ile ilgili genelgeye ilişkin, “Herkes cuma namazını özgürce kılması gerektiğini düşünüyoruz. Hali hazırda bu konuda hiçbir sıkıntı yokken cuma izni genelgesi yayınlanması İsrail ile yakınlaşma açıklamalarını gizlemek için manevradır.” dedi.

Veli Ağbaba, Hacı Bektaş Veli Kültür Merkezi Vakfı Genel Merkezi’ni ziyaret etti. Ağbaba, burada yaptığı konuşmada, Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez’in Cemevleri ile ilgili açıklamasına tepki gösterdi. Ağbaba, “Diyanet İşleri Başkanı 'Cemevleri bizim kırmızı çizgimizdir' diye bir açıklama yaptı. Türkiye'de bölgemizde ve dünyada çok önemli olaylar oluyor. Diyanet İşleri Başkanını direkt ilgilendiren konularda açıklama yapmazken, cemevleriyle ilgili açıklama yapmasını çok yadırgadığımı belirtmek istiyorum. Ortadoğu'nun bütün coğrafyasında Müslümanlar birbirlerini kesiyorlar, farklı inançlardan oldukları için birbirlerini öldürüyorlar. IŞİD, 10-13 yaşındaki çocukların mezheplerinden dolayı ciğerlerini söküyor. İnsanlar binaların üzerinden atılıyor. Kimisi Kürt, kimisi Ezidi, kimisi Şii, kimisi farklı bir inançtan, farklı bir mezhepten olduğu için IŞİD bu coğrafyada insanları katlediyor. Diyanet İşleri Başkanı'nın bununla ilgili açıklamasını duyamıyoruz. Acaba IŞİD ile ilgili bir kırmızı çizgisi var mı, merak ediyoruz" dedi. 


HUKUK MÜCADELESİ BAŞLATACAĞIZ


Cemevlerinin masraflarının yerel yönetimler tarafından karşılanması gerektiğini kaydeden Ağbaba, "Önümüzdeki dönemde bir hukuk mücadelesi başlatacağız. Hem Malatya'da hem Türkiye'nin her yerinde cemevlerinin masraflarını yerel yönetimler, nasıl ki diğer ibadethanelere yapıyorsa, kilisesi, havrası, camisine ne yapıyorsa, cemevlerine aynı şeyi yapmalıdır." diye konuştu. 


CUMA NAMAZININ ALTINDA YATAN GERÇEK CUMHURBAŞKANININ ''İSRAİL'E MUHTACIZ'' AÇIKLAMASI


Ağbaba, Başbakanlık tarafından yayınlanan cuma izni ile ilgili genelgenin İsrail ile yakınlaşmayı gizlemek amacıyla hazırlandığını belirterek cuma namazı kılınırken izin sıkıntısı yaşanmadığına kaydetti. Ağbaba açıklamasında şu ifadeleri kullandı:


“Hiç kimsenin ibadetinin engellenmesi taraftarı değiliz. Herkes özgürce namazını da kılmalı, cuma namazına da gitmeli. Konumu ne olursa olsun cuma namazına gidilmeli. Türkiye'de aslında böyle bir problem yoktu. Cuma namazıyla ilgili bir genelge tartışmasının altında yatan gerçek; geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanı'nın 'İsrail'e muhtacız' demesidir. İsrail'e yıllardan beri 'İsrail devleti bizim düşmanımızdır. Onlarla barışmayız. Asla onlarla bir araya gelmeyiz’ diyen AKP bir taraftan çark ederek, 'İsrail devleti bizim dostumuzdur. İsrail halkı bizim dostumuzdur' diyor. İslami vakıflara, derneklere, bu konuda öne çıkmış insanlara seslenmek istiyorum; AKP'nin düşüncesiyle ilgili bir söz söyleyecek misiniz? Muhafazakar sivil toplum kuruluşlarına sormak istiyorum; Örneğin bu sözü Cumhuriyet Halk Partili bir üye 'İsrail devleti bizim dostumuzdur' deseydi, ne tür tepki gösterirdiniz? Bu konudaki düşüncelerini merak ediyorum. Buradan söylemek istiyorum, İsrail devleti bizim dostumuz değildir. AKP'nin, Cumhurbaşkanının ve Başbakanın dostu olabilir ama bizim dostumuz değildir. İsrail halkı tabi ki bizim dostumuzdur. Bugün masum Filistinlileri katleden hiç kimse bizim dostumuz olamaz. Cuma namazıyla ilgili problem yoktu. İnsanlar, memurlar gayet rahat cuma namazına gidebiliyordu. Cumhurbaşkanı, 'İsrail'e ihtiyacımız var' dedi. Bu ihtiyaç nasıl doğdu? Niye ihtiyaç duyuyorsun? Tamamen burada manipüle etmek için, bunu görmezden gelmek için, yoksul, inanmış, inancını yaşayan samimi insanların inancını kullanmak için böyle bir manevra yaptıklarını düşüyoruz."

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS