Vicdansızlığın böylesi: SMA hastası çocuğun Instagram hesabını çaldılar

  1. Türkiye
Vicdansızlığın böylesi: SMA hastası çocuğun Instagram hesabını çaldılar
Vicdansızlığın böylesi: SMA hastası çocuğun Instagram hesabını çaldılar

SMA hastası Tunahan için ailesinin yardım toplamak amacıyla açtığı 'tunahanyürüsün' adlı Instagram hesabı çalındı. Hesabı çalan kişinin yardım yapmak için kendi hesap numarasını vererek para istediği ortaya çıktı.

Milliyet’in “İlaç için 2 milyon liraya ihtiyacı var” diye duyurduğu SMA hastası Tunahan’a maddi yardım için ailesinin açtığı “tunahanyürüsün” adlı Instagram hesabı, bir vicdansız tarafından çalındı. Hesabı çalan kişinin yardım yapmak isteyenlere kendi hesap numarasını vererek para istediği ortaya çıktı.

Milliyet gazetesinden Çiğdem Yılmaz'ın haberine göre savcılığa suç duyurusunda bulunan Tunahan’ın annesi Tuğba Şenyurt, “Şahsın Instagram’da paylaştığı banka hesap bilgilerini bloke ettirdik. Tunahan Şenyurt adıyla ‘tunahanacanver’ diye yeni hesap açtık. Vicdansız tüm emeklerimi bitirdi” dedi.

9 aylıkken teşhis konulmuştu 

İstanbul Küçükçekmece’de oturan Tuğba - İbrahim Şenyurt çiftinin oğlu Tunahan’a 9 aylıkken SMA Tip 2 teşhisi konulmuştu. Doktorlar aileye Tunahan’ın en fazla iki yaşına kadar yaşayacağını söylese de şu an 3.5 yaşında olan Tunahan’ın annesi Tuğba Şenyurt, “Oğlumun yaşaması için tek çare Amerika’dan gelecek ilaç. Bu ilaç birçok ülkede SMA hastalarının tedavisinde kullanılıyor. Ama ilaç ruhsat almadıklarından Türkiye getirilemiyor. Başlangıçta dört doz ilaç almamız gerekiyor, bu da 2 milyon TL. Bu parayı bulmak ve oğlumu yaşatmak için yardım kampanyası başlattım” demişti.

Aile valilikten onay aldı

Dünyada 10 bin kişide bir görülen “spinal müsküler atrofi” (SMA) hastası çocukları Tunahan’ın hayatta kalması için 10 Ağustos’ta valilik onaylı yardım kampanyası başlatan Şenyurt ailesi, 380 bin lira toplayabilmişti. Haberin Milliyet’te yer almasından sonra yaşanan olay aileyi şoke etti. Anne Şenyurt’un kampanya duyuruları yaptığı, 2 binden fazla takipçisi olan “tunahanyürüsün” adlı Instagram hesabı çalındı. Hesabı çalan kişi, yardım etmek isteyenlere Tunahan için açılan banka hesabının dolduğunu söyleyerek yeni hesap numarası vermeye başladı. Hırsız, Tunahan’ın Instagram hesabını satışa çıkarırken, anne Tuğba Şenyurt savcılığa başvurdu.

Suç duyurusunda bulunuldu

Anne Şenyurt, oğlu adına açılan hesabın çalınması hakkında şunları anlattı: “Bir anda Instagram hesabımızdan atıldım. ‘Çıkışınız yapıldı’ diye mesaj aldım, ne olduğunu anlamadım. Sonra Tunahan Şenyurt hesabında, ‘Tunahan’ın daha fazla takipçili bir hesaba ihtiyacı vardır. Sesimizi duyurun, 50 bin takipçiye ulaşmamız lazım’ diye paylaşımlar yapıldı. Hesabı çalan şahıs hakkında suç duyusunda bulundum. Şahsın Instagram’da paylaştığı banka hesabını bloke ettirdik. Tunahan Şenyurt adıyla ‘tunahanacanverin’ diye yeni hesap açtık. Ama vicdansız eski hesabımızdaki  tüm emeklerimi yok etti. İlaç parasının toplanmamış olmamasının üzüntüsünü yaşarken, sayfam elimden gitti. Şahsın amacı, Tunahan’ı kullanarak daha fazla takipçi elde etmek ve onu satmaktı” diye konuştu.

{$ nextTitle $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS