Yeni pasaportlar 1 Haziran'dan itibaren verilecek

Yeni pasaportlar 1 Haziran'dan itibaren verilecek

AB Bakanı Volkan Bozkır ve Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ortak basın açıklaması yaptı. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, pasaport konusundaki çalışmaların tamamlanmak üzere olduğunu, yeni pasaportların 1 Haziran'dan itibaren verileceğini belirtti. Her iki bakan da yeni pasaportlar için cüzdan bedeli ödeneceğini ancak harç bedeli ödenmeyeceğini vurguladı.

Avrupa Birliği (AB) Bakanı Volkan Bozkır, Türk vatandaşlarına AB ülkelerinde vize serbestisi sağlanması için gerekli olan 72 kriterin tamamını karşıladıklarını, Avrupa Komisyonu'nun bugün yayımladığı rapor ile bunu teyit ettiğini dile getirerek, Haziran ayı sonunda bu sürecin tamamlanmasını umduğunu söyledi.

Avrupa Komisyonu'nun rekabetten sorumlu üyesi Margrethe Vestager bugün, komisyonun Türk vatandaşlarına vize ile seyahat uygulamasının Haziran sonuna kadar kaldırılması için AB üyesi ülkelere teklifte bulunduğunu vurgulamıştı.

AB Bakanlığı'nda Komisyon raporuna ilişkin Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile ortak basın toplantısı düzenleyen Bozkır komisyonun teklifiyle ilgili şunları söyledi:

"Komisyonun vize konusundaki kararı açıklandı, böylece yasal sürecin başlaması mümkün hale geldi. Haziran ayı sonuna kadar umarım bu süreç tamamlanacak.. Vize serbestisi için gerekli olan 72 kriterin tamamını karşıladığımızı düşünüyoruz, Komisyon da bunu büyük ölçüde teyit ediyor."

Türkiye ile AB arasında sağlanan göçmen anlaşması kapsamında Haziran sonunda vize serbestisi sağlanabilmesi için Türkiye'nin gerekli olan 72 kriteri karşılaması konusunda mutabakat sağlanmıştı.

Kriterleri yerine getirmek için TBMM son bir aydır fazla mesai ile çalışmaya devam ediyor.

Yeni pasaportlara cüzdan bedeli

Çavuşoğlu da Komisyon'un teklifiyle ilgili, "Bu kararın AB ile ilişkilerimizin diğer bölümleri için de yeni bir sayfa olduğunu düşünüyoruz. Türkiye olarak gelinen noktadan memnunuz, bundan sonraki süreçte de samimi şekilde üzerimize düşeni yapmaya devam edeceğiz" dedi.

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu vize serbestisinin gerçekleşmesinin ardından 1 Haziran'dan itibaren biyometrik pasaportları da vatandaşlara vermeye başlayacaklarını dile getirdi. Bakan, pasaportlar için verilecek ücretlerin belirli olduğunu da ekledi. Buna göre cüzdan bedeli ödenecek, harç bedeli ödenmeyecek. 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS