Vuslat Doğan Sabancı: "Her türlü terörün karşısında olduk"

Vuslat Doğan Sabancı: "Her türlü terörün karşısında olduk"

Hürriyet Gazetesi'nin 48 saat içinde iki kez saldırıya uğramasının ardından Doğan Ailesi adına kapsamlı bir açıklama yapıldı. Açıklamada "Grup olarak hedef gösteriliyoruz" denildi, şiddet ve terör kınandı, birlik ve kardeşlik çağrısı yapıldı. Doğan Ailesi bu çağrıyı alkışlarıyla destekledi.

Açıklamayı, Hürriyet Gazetesi Yönetim Kurulu Başkanı Vuslat Doğan Sabancı sundu. Doğan TV Holding Yönetim Kurulu Başkanı Arzuhan Doğan Yalçındağ, Doğan Holding Yönetim Kurulu Başkanı Begümhan Doğan Faralyalı ve Başkan Vekili Hanzade Doğan Boyner de grup yöneticileriyle birlikte oradaydılar. 


"Kardeş kavgası tuzağına düşmeyelim"


Vuslat Doğan Sabancı açıklamasında şunları söyledi: “Ülkemiz zor günlerden geçiyor. Canımız yanıyor, yüreğimiz dağlanıyor. Her gün onlarca şehit veriyoruz. Her gün kardeşlerimiz, oğullarımız, canlarımız gidiyor. Şiddet sokaklara iniyor, tarihin en karanlık günlerini anımsatır şekilde kapımızı çalıyor. Maalesef ayrıştırıcı, hedef gösteren, şiddeti körükleyen bir dil ülkemize hâkim olmaya başladı. Biz bugün, tüm doğan grubu, hürriyet çalışanları olarak, milyonlarca okurumuz ve izleyicimizle birlikte işte bu teröre, bu şiddet diline karşı durmak için huzurunuzdayız." 


"Vatan sevgimiz sorgulanamaz"


Hürriyet Gazetesi Yönetim Kurulu Başkanı Vuslat Doğan Sabancı, ülkenin içinden geçtiği zor dönemde, Hürriyet binasının da iki kez saldırıya uğradığını belirtti ve bunun tek nedeninin, grubun hedef gösterilmesi olduğunu söyledi.


Sabancı açıklamasını şu sözlerle sürdürdü: "Başta babam Aydın Doğan olmak üzere grubumuzda çalışan gazeteciler, yazarlar ve yöneticiler, uzun süredir yalanlarla, iftiralarla, hedef gösteriliyor. 'Teröre destek verdiğimiz' şeklinde korkunç iftiralar atılıyor... Bizim 67 yıldır teröre karşı nerede durduğumuzu anlatmaya gerek yoktur. Her zaman PKK terörünün ve adı ne olursa olsun her türlü terörün karşısında olduk ve olmaya devam edeceğiz. Ayrıca bizim vatan sevgimizi sorgulamak da kimsenin haddi değildir.""Bu sistematik saldırıların nedenini çok iyi biliyoruz"


Açıklamada, son iki saldırının, Doğan Ailesi'ne karşı, uzun süredir devam ettirilen sistematik karalama ve yıldırma kampanyasının parçası olduğunu vurgulayan Sabancı: "Doğan Grubu olarak, son sekiz senedir büyük bir mücadele veriyoruz. Bu ülkenin yıllardır en üst seviyede vergi rekortmeni olmuş ve sayısız ödüller almış bir aileyi 'petrol kaçakçısı', 'vergi kaçakçısı' ve 'terörist' gibi yalan ve uydurma suçlamaların hedefi haline getirmek, ne aklın ne de vicdanın kabul edeceği birşeydir. Biz bu sistematik saldırıların nedenini çok iyi biliyoruz. Bu saldırıların nedeni, çok zor şartlar altında gerçekleştirdiğimiz bağımsız yayıncılık anlayışımızdır" dedi. "Bu, halkın haber alma özgürlüğü meselesidir"


Bu yıldırma kampanyasının Doğan Grubu'nu sindiremeyeceği vurgulanan açıklamada, geçmiş olsun dilekleri ve kınama mesajlarıyla gösterilen desteğe teşekkür edildi; herkesin, bağımsız medyaya ve milletin haber alma hakkına sahip çıkması gerektiği belirtildi.


"Bu sadece Doğan Grubu'nun, Hürriyet Gazetesi'nin meselesi değildir. Bu milletimizin hürriyeti ve selameti meselesidir, demokrasimizin geleceği meselesidir. Bu mesele üç camın, bir kapının kırılması, bir binaya saldırılması meselesi hiç değildir. Bu, halkın haber alma özgürlüğünün ve bunun için çalışan gazetecilerin susturulmaya çalışılması meselesidir" denildi. 


"Terör bir insanlık suçudur"


Doğan Grubu'nun ilkelerinden ödün vermeden yayıncılık yapmaya devam edeceği vurgulanan açıklamada, şiddet ve terör güçlü ifadelerle kınandı. Birlik ve kardeşlik çağrısı yapıldı. Sabancı açıklamaya şu sözlerle son verdi:


"Birlikteliğimize, kardeşliğimize kasteden, huzurumuzun ve hürriyetlerimizin kapısını paramparça eden şiddeti sonuna kadar kınıyoruz. Terör bir insanlık suçudur. Hepimizin tek yürek olarak bu terör belasına karşı dimdik ayakta durması gerekir. Terörün yaratmak istediği kaos ve kardeş kavgası tuzağına düşmemeliyiz. Son dönemde tırmanan şiddet ve terör olayları nedeniyle hayatını kaybeden tüm şehitlerimize ve vatandaşlarımıza Allah'tan rahmet, onların yakınlarına, yetim kalan çocuklarına ve bütün milletimize baş sağlığı ve sabır diliyorum." 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS