Yağmur Önüt davasında karar çıktı

Yağmur Önüt davasında karar çıktı

İstanbul Küçükçekmece'de kız arkadaşı Yağmur Önüt'ü, iddiaya göre şakalaşırken pompalı av tüfeğiyle boynundan vuran üniversitesi öğrencisi Egemen Vardar'ın yargılandığı dava karara bağlandı

Bakırköy 9. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmaya "kasten öldürme" suçundan müebbet hapsi istenen tutuklu sanık Egemen Vardar katıldı.


Menderes Türel'in adını kullanarak dolandırdılar


Yağmur Önüt'ün babası Tamer Önüt ve annesi Sevgi Gülseren de hazır bulundu. Duruşmada 6 tanık dinlendikten sonra duruşma savcısı Tuba Köse, esas hakkındaki mütalasını açıkladı.


Cumhuriyet Savcısı Tuba Köse, sanık ile maktül arasında uzun süre duygusal birlikteliklerinin bulunduğunu belirterek, "Sanık Egemen Vardar'ın olay günü dikkatsiz ve tedbirsiz davranarak eline aldığı ve aksi ispatlanamadığı için arızalı olduğunu düşündüğü kabul edilen tüfekle sonucu bilip öngörmesine rağmen tetiğe basarak mektülün ölümüne neden oldu. Bir kişinin sevdiği kişiyi babasının evinde tarafsız sanık Nuriye beyanı ile sabit, aynı odada halası tanık Füsun varken babasının tüfeği ile kendi ailesini zor durumda bırakacak şekilde Yağmur Önüt'ü kasten öldürmesinin hayatın olağan akışına aykırıdır. Doğrudan ya da olası kastla hareket ettiğini gösterir bir delil bulunmamaktadır. Sanığın 'Tüfekle oynayayım ateş alır ve birisi vurulursa vurulsun bunu öngörüyorum' demesi için bir sebep bulunmamaktadır" dedi.


Mütalaada, dosya kapsamındaki deliller ve raporlar kapsamında sanığın bilinçli taksirle yani istemediği ancak sonucu öngördüğü bir hareketle maktulün ölümüne sebebiyet vermeden dolayı "bilinçli taksirle ölüme neden olma" suçundan cezalandırılması istendi.


Sanık: Keşke ben ölseydim


Son sözü sorulan sanık Egemen Vardar, "Keşke ben ölseydim" diyerek gözyaşlarına boğuldu.


5 yıl 10 ay hapis cezası


Mahkeme heyeti, sanık Egemen Vardar hakkında "kasten öldürme" suçundan dava açıldığını, ancak sanığın eyleminin bilinçli taksir aşamasında kaldığı anlaşıldığından suçun meydana geliş şekli, bilinçli taksirin derecesi ve meydana gelen neticenin sonucunda 5 yıl hapis cezasına çarptırdı. Sanığın eyleminde öngördüğü neticeyi istememesine karşı neticenin meydana gelmiş olduğunu belirten mahkeme heyeti, olayın bilinçli taksirle gerçekleştiğinden cezasını 7 yıla yükseltti. Mahkeme heyeti, sanığın duruşmalardaki tutum ve davranışlarını gözönüne alarak cezasının 5 yıl 10 aya düşürülmesine ve tutukluluk halinin devamına hükmetti.


Aile karara itiraz ediyor


Davanın ardından Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu, adliye önünde açıklama yaptı.


Yağmur Önüt'ün Ailesi'nin Avukatı Esin Yeşilırmak yaptığı açıklamada, "Sevgi gerekçe yapıldı bu duruşmada. Çünkü sanık 'Çok seviyorum' demişti ilk duruşmada. Sevginin ne kadar öldürücü bir şey olduğun gördük. Her kadın sevilmekten çok çok korksun bu ülkede. Çünkü bir tek bu nedenle öldürülebilirsiniz ve ceza almayabilirsiniz bunu gördük. Gerekçe bilimsel değil, hukuksal değil. Biz itiraz edeceğiz" ifadelerini kullandı. Yağmur Önüt'ün annesi Sevgi Gülseren de kararı avukatlardan öğrendi ve sinir krizi geçirdi. Adliyeye çağrılan ambulansta tedavi edildikten sonra adliyeden ayrıldı.


İddianameden


İddianamede, Küçükçekmece'de 19 Nisan 2016'da sanık Egemen Vardar'ın halasının evine kız arkadaşı Yağmur Önüt ile gittiği ve evde şakalaştıkları sırada tüfeğin ateş alması sonucu Önüt'ün hayatını kaybettiği belirtildi. İddianamede, Vardar hakkında taksirle ölüme neden olmak suçundan 9 yıl hapis istemiyle Küçükçekmece Adliyesi'nde dava açıldı.


Dosyaya giren bilirkişi raporu davanın seyrini değiştirdi. Rapora göre av tüfeğinin hiçbir arızasının bulunmadığı, sanığın yakın mesafeden hedef alarak maktule ateş ettiği belirtildi.


Bilirkişi raporunda saçmaların toplu olarak hiç dağılmadan maktulun boyun bölgesine isabet ettiği madeni para boyutunda bir delik açıldığı belirlendiğinin anlaşıldığı ifade edildi. Küçükçekmece 6.Asliye Ceza Mahkemesi de bilirkişi raporu üzerine görevsizlik kararı vererek dosyayı Bakırköy Ağır Ceza Mahkemesi'ne gönderdi. Sanık "kasten öldürme" suçundan müebbet hapis cezası talebiyle yargılanıyordu.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS