Yakalanamayan Reina saldırganı yeni bir saldırı düzenleyebilir mi?

Yakalanamayan Reina saldırganı yeni bir saldırı düzenleyebilir mi?

Terör uzmanı Dr. Eray Güçlüer, hâlâ kaçak durumda olan Reina saldırganının yeni bir saldırı düzenlemesi ihtimalini değerlendirdi, "Bu kadar deşifre olduktan sonra şu an bu kişinin tek terdi kaçıp kurtulmak" dedi.

Yılbaşı gecesi İstanbul'un ünlü gece kulübü Reina'ya saldırı düzenleyerek 39 kişiyi öldüren ve hala firari olan saldırgan yeni bir saldırı düzenleyebilir mi? Terör Uzmanı Dr. Eray Güçlüer bu soruya yanıt verdi.

'Tek derdi kaçıp kurtulmak'

Kemerburgaz Üniversitesi Öğretim Üyesi ve Avrupa ve Asya Stratejik Araştırma Merkezi (ASAM) Terör Uzmanı Dr. Güçlüer, toplumda Reina saldırganının yeni bir eylem yapabileceğine dair endişelerin yükseldiğini işaret etti. Güçlüer ancak bu kadar deşifre olduktan sonra saldırganın tek derdinin canını kurtarmak olduğunu ifade ederek şunları söyledi:

"Artık bu kadar deşifre olduktan sonra şu an bu kişinin tek terdi kaçıp kurtulmak. Direkt çatışma durumu olsaydı ölümcül bir temasa girebilirdi. Ayrıca bu eylemler tek başına bir teröristin yapabileceği eylemler değil. Bu eylemler ekip ve arkadaki derin yapı ile birlikte olur. Örneğin bu kişinin 5 ila 8 araba değiştirdiği yönünde de rivayetler var. Aslında o araba değiştirme noktaları birer temas noktaları. Temas edeceği kişiyi birinci noktada bulamıyor, ikinci temas noktasına yöneliyor, bulana kadar devam ediyor. Zaten araçlardan inerken hareketlerine baktığımız zaman bir şeyler aradığı çok net belli oluyor. Bulunduktan sonra da o kişi alınıyor, bir yerlere götürülüp saklanılmaya çalışılıyor. Yani arkasında bir derin yapının olduğu son derece önemli."

'Reina saldırganının kimliği henüz belirlenemedi'

Saldırıyı gerçekleştirme biçimini değerlendirdi

Reina saldırısının yapılış şekline ilişkin de değerlendirmelerde bulunan Güçlüer, "Sadece silah kullanmıyor. Aynı zamanda Flash Bang denen ve kendisine olay esnasında yardımcı olacak mühimmatlar da kullanıyor. Şarjörünün üçüncü mermisine izli mermi koyması, seride bir dahaki atış için kendine zaman ve konum ayarlamasına yardımcı oluyor. Flash Bang aslında bir el bombasıdır. İçinde TNT yani patlayıcı madde yoktur. Ani ve güçlü bir ışık çıkaran yanıcı el bombası tarzı bir mühimmattır. Bu kullanıldığı zaman ortam kullanan kişi için aydınlatılırken, karşı taraf insanlarda geçici bir körlük yaratıyor. Dolayısıyla karşınızdaki insanlar sabit hedefe dönüşüyor ve vurmanız ya da etkisiz hale getirmeniz kolay oluyor" diye konuştu.

Silah ve mühimmatın seri numaraları silinmiş

Teröristin kullandığı silah ve mühimmatların seri numaralarının silinmiş olmasına dikkat çeken Güçlüer, "Bu seri numaralar sadece sayılardan değil aynı zamanda harflerden de oluşur ve bu, o mühimmatın hangi sene hangi kafile olarak nerede üretilmiştir gibi detaylı bilgileri verir. Dolayısıyla bunların silinmesi, bunlar üzerinden o derin bağlantılara ulaşılmasını önlemek amacından kaynaklanmaktadır" şeklinde konuştu.

Tespit edebilecek teknoloji var

Güçlüer, Türkiye'nin elindeki teknolojik altyapıyla, saldırıdaki izleri bulup, ortaya çıkaracak hatırı sayılır ülkeler arasında yer aldığını belirtti.

'Mutlaka güçlü bir istihbarat desteği var'

Reina saldırısının "etki odaklı terör saldırısı" olduğunu ifade eden Güçlüer, "Bir kişi bir yere silahlı saldırı yapıyor ve pek çok can kaybı meydana geliyor dolayısıyla terörist az ama meydana getirdiği etki yüksek. Buna etki odaklı terör eylemi diyoruz. Yalnız etki odaklı terör hareketlerinin bir takım farklı özellikleri vardır. Birincisi mutlaka güçlü bir istihbarat desteği vardır. İkincisi de terörist çok profesyonel" dedi.

'Mevcut terör örgütlerinin kapasitesini aşıyor'

Reina'daki teröristin "profesyonel bir suikastçı" olduğunu söyleyen Güçüler, şunları söyledi:

"Bu saldırıyı yapan kişi ise elbette ölümü göze almıştır ancak onun planında ölmek yoktu. Türkiye’deki yerel terörist aktörler PKK, DHKP-C gibi örgütlerin etkisi minimize oldukça, dışarıdan destekli bu tür etki odaklı terör eylemleri arasında negatif bir korelasyon vardır. Bunlar mevcut terör örgütlerinin kapasitesini aşan unsurlardır. Bunları arazide, dağda yapamazsınız. Bu kadar istihbaratı İŞİD bile olsa elde edemez. Bu sadece bir teröristtir diyemiyorum. Bu teröristin üstünde profesyonelliğe sahip daha özel bir kişi olarak görünüyor. Yüz hatları, hareketleri, özellikle ilk giriş anındaki ayak hareketlerini izlediğimiz zaman bunlar kolay yapılacak şeyler değil. Buradan bu kişilerin çatışma ortamında yetiştirilmiş özel kişiler olduğunu anlayabiliriz."

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS