Yalçın Akdoğan: HDP'nin barajı geçmesi demokrasi açısından bir sorun

Yalçın Akdoğan: HDP'nin barajı geçmesi demokrasi açısından bir sorun

Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan ekranda çarpıcı açıklamalarda bulundu. Akdoğan çözüm sürecine ilişkin, "Seçimden sonra hız kazanarak devam edecek" dedi. Daha önce 'Süper olur' dediği HDP'nin baraj altında kalmasıyla ilgili 'temennisini' farklı bir boyuta taşıdı: HDP'nin barajı geçmesini demokrasi açısından bir sorun olarak görüyorum.

Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan, Çözüm Süreci'nin devam ettiğini belirterek, "Seçimden sonra da hız kazanarak devam edecek. Bu sorunu biz çözeceğiz" dedi. Habertürk TV'de gündeme ilişkin konularda değerlendirmelerde bulunan Akdoğan şunları söyledi:


Çözüm süreci


"Dondurma, askıya alma söz konusu değil"


Süreç devam ediyor ve seçimden sonra da hız kazanarak devam edecek. Bu sorunu biz çözeceğiz. Şu anda da herhangi bir şekilde süreci dondurma, askıya alma gibi bir şey söz konusu değil. Burada ilgili kurumlarımız. Sürecin içinde olan aktörler bu süreci devam ettiriyorlar.


"Sen üzerine düşen hiçbir şeyi yapmamışsın"


Bu sürecin devam etmesi milliyetçi kesimde alerji oluşturacak bir durum değildir. Milliyetçi kesim dediğimiz, AK Parti en büyük bugün milliyetçi partidir. Yani birileri şimdi 'süreç bitti, koptu, dondu'. Özellikle Kandil'den bir takım açıklamalar yapılıyor. Yani bir fatura kesme veya birilerine sorumluluğu yıkma vs. Sen üzerine düşen hiçbir şeyi yapmamışsın. 2013'te Öcalan çağrı yaptı Nevruz'da. Sen eylemsizliği tam olarak hayata geçirecektin ve Türkiye 'yi terk edecektin. Türkiye'yi terk ettin mi etmedin mi?


"Sabote çabalarının ardında paralel yapı var"


Çözüm Süreci'ne karşı olan, sabote etmek için çabalayan, her türlü engellemeyi yapan, düne kadar HDP'nin şikayet ettiği hangi konu varsa hepsinin arkasında 'Paralel Yapı' vardır. Şu anda onunla flört ediyor. Bir ilkesizlik tutarsızlık varsa budur.


HDP'yle ilgili baraj polemiği


"Demokrasi açısından sorun olarak görüyorum"


HDP'nin barajı geçmesini demokrasi açısından bir sorun olarak görüyorum. Selahattin Demirtaş utanmaktan bahsediyor. Sen çağrı yaptın, onlarca insan hayatını kaybetti. Utanma duygun varsa, senin sokağa çıkamaman lazım. HDP'nin barajı geçmesini ben daha tehlikeli bir durum olarak görüyorum. Böyle bir örgütün kontrolü altında olan, vesayeti altında olan, elinde silah olan, adamın sözünün geçtiği bir yapının ben siyaseten güç kazanmasını doğru bulmuyorum.


Diyanet İşleri tartışması


"Dine dönük alerji görüntüsü veriyorsunuz"


Bunların devlet değil, din tarafına bir alerjisi var. İmam Hatiplerin orta bölümünü kapatacak bir şey öneriyorsanız, din dersi kaldırılsın diyorsanız, Diyanet kaldırılsın diyorsanız, bunlar toplamda bir fotoğraf veriyor. Bizim eleştirdiğimiz budur. Dine dönük bir alerji görüntüsü veriyorsunuz biz bunu eleştiriyoruz.


Çanakkale ve Denizli'de tehlikeli gerginlik


 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS