Yanlış hesaplanan sınav sonucu düzeltildi

Yanlış hesaplanan sınav sonucu düzeltildi

Kamu Denetçiliği Kurumu'nun (KDK), tavsiye kararı üzerine Serbest Muhasebeci ve Mali Müşavirlik sınavında başarısız sayılan bir kişinin yanlış hesaplanan puanı düzeltildi.

KDK'dan yapılan yazılı açıklamaya göre, Temel Eğitim ve Sınav Merkezi (TESMER) tarafından yapılan Serbest Muhasebeci Mali Müşavirlik sınavına giren bir kişi, 38 puan aldığı sermaye piyasası mevzuatı dersi nedeniyle sınavda başarısız sayıldı.


Sermaye piyasası mevzuatı dersine ilişkin cevap kağıdını inceleyen başvurucu, 25 puan değerinde olan sorunun doğru cevaplanmasına rağmen değerlendirmeye alınmadığını belirledi.


İtirazlarının sonuçsuz kalması üzerine KDK'ya müracaatta bulunan başvurucu, cevap kağıdının incelenmesini ve yeniden değerlendirilmeye alınarak mağduriyetinin giderilmesini istedi.


Başvuruya yönelik incelemenin ardından KDK, Türkiye Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler ve Yeminli Mali Müşavirler Odaları Birliğine (TÜRMOB) gönderdiği tavsiye kararında, adayın sınav kağıdının tamamının değerlendirilerek puan güncellenmesinin yapılması gerektiğini belirtti.


Kararda, itiraz üzerine sınav sonuçlarıyla ilgili yapılan ikinci değerlendirmenin daha özenli ve dikkatli yapılması istendi.


Tavsiye kararının ardından sınav komisyonunca sınav kağıtları yeniden değerlendirilen başvurucunun, sermaye piyasası mevzuatı dersinden aldığı not 63'e yükseltildi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS