Yargıtay, 'misafire iyi davranmamayı' boşanma nedeni saydı

Yargıtay, 'misafire iyi davranmamayı' boşanma nedeni saydı

Yargıtay, 'misafire iyi davranmamayı' boşanma nedeni saydı

Yozgat'ta G.A. adlı kadın kendisini baba evine bırakıp bir daha arayıp sormayan kocası S.A.'ya boşanma davası açtı. S.A., da eşinin misafirlere konukseverlik göstermediğini söyledi. Mahkeme iki tarafı da eşit kusurlu sayarak boşanmalarına karar verdi. Yargıtay ise kadını, kocasının misafirlerine "konukseverlik" yapmamasını da kusur saydı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Yargıtay, eve gelen konuklara ilgi göstermeyerek ‘eşi küçültücü duruma düşürmeyi’ boşanma nedeni saydı.

Yozgat’ta yaşayan G.A. adlı kadın, ‘güven sarsıcı davranışlarda bulunduğu, kendisini baba evine bırakıp bir daha arayıp sormadığı’ gerekçesiyle kocası S.A.’ya boşanma davası açtı. S.A. ise karısı G.A.’nın, kendisine hakaret ettiğini ve eve gelen misafirlere ‘konukseverlik göstermeyerek kendisini küçük duruma düşürdüğünü’ savundu.

Bekar misafir boşanma nedeni sayıldı

'Konukseverlik yapmamak da kusur'

Sorgun 2. Asliye Hukuk (Aile) Mahkemesi, çiftin boşanmasına karar verdi. Mahkeme kadını ve kocasını eşit oranda kusurlu buldu, kadının maddi ve manevi tazminat taleplerini de reddetti. G.A. kararı temyiz etti.

Hürriyet gazetesinde yer alan habere göre Yargıtay 2. Hukuk Dairesi, yerel mahkemenin kararını bozdu. Kadının kocasının misafirlerine ‘konukseverlik’ yapmamasının da kusur olarak kabul edileceğine vurgu yapan Yargıtay, kocayı daha ağır kusurlu buldu ve tazminat yönünden kararı kısmen bozdu.

Kararda, “Boşanmaya neden olan olaylarda her iki taraf da kusurlu olmakla birlikte davalı kocanın daha fazla kusurlu olduğunun kabulü gerekir” denildi.