Yaşar Nuri Öztürk ''raiyye'' yüzünden ifade verdi

Yaşar Nuri Öztürk ''raiyye'' yüzünden ifade verdi

Profesör doktor Yaşar Nuri Öztürk, bir televizyon programında Müslümanlar için sürü anlamına gelen ''raiyye'' kelimesini kullanması nedeniyle ''halkı kin ve düşmanlığa tahrik'' suçundan ifade verdi.

Çağlayan'daki İstanbul Adalet Sarayı'na avukatı Zeynep Küçük ile birlikte gelen Öztürk, Basın Bürosu savcılığına ifade verdi. Öztürk'ün aynı zamanda başka bir televizyon kanalında yayınlanan konuşmasında kullandığı bazı ifadeler nedeniyle hakkında "Cumhurbaşkanına hakaret" suçundan soruşturma başlatıldığı öğrenildi. Öztürk'ün bu soruşturma için de tekrar adliyeye gelerek ifade vereceği öğrenildi.

Öztürk, ifadesinin ardından adliye önündeki meydanda avukatıyla birlikte basın açıklaması yaptı. Öztürk açıklamasında, hakkında yapılan suçlamanın organize şekilde yapıldığını öne sürerek "Suçlama basın yoluyla hakaret. Suç duyurusu yapmışlar. Zaman zaman olur böyle şeyler. Belli ki organize yerlerden. Gittik ifade verdik. Benim iki düşmanım var. Biri cehalet, biri zulüm, kişiler değil. Benkişilerle niye uğraşayım tenezzül etmem. Kişilerle uğraştığın zaman etkin azalır" ifadelerini kullandı.

"Raiyye sürü, rai çoban demek"

Hakkındaki şikayetin sarf ettiği "raiyye" sözcüğü nedeniyle yapıldığını belirten Öztürk, "Ben halka raiyye demişim. Osmanlı düzeninde halkın hukuki adı raiyye. Raiyye Kuran-ı Kerim'de bir tabir. Şimdi ben mi icat ettim bunu? Belli cehaletin itişiyle olmuş, anlattık, söyledik. Bunlar normal. Bizim tarih boyunca fikir adamları bu tür sıkıntılarla uğraşmıştır. Bu işin kaderi budur, normaldir. Raiyyenin kelime anlamı sürüdür. Osmanlı düzeninde halk raiyyedir, padişah da raidir. Aynı kökten, çoban demek" dedi.

"Belli ki adam cehaletinin kuyusunda boğulmuş"

"Sultan Vahdettin'in İngiliz işgali sırasında İstanbul'da Rauf Orbay başkanlığındaki heyet gittiğinde, konuşma bitmiştir gidin derken şöyle söylüyor" diyen Öztürk, " Bu halk raiyyedir, sürüdür. Sürü tabirini aynen kullanıyor. Ve bu sürüye bir çoban lazım. O çobanda benim diyor Sultan Vahdettin. Şimdi yanlış mı yapıyor Vahdettin? 6 buçuk asırlık Osmanlı düzeninde durum bu. Bu hukuki bir gerçek. Şimdi adam halka sürü dedi diyor, belli ki cehaletinin kuyusunda boğulmuş herif" ifadelerini kullandı.

"Hocamızın sözleri cımbızlanmış"

Avukat Zeynep Küçük ise, suça konu sözlerin, Öztürk'ün bir televizyon programında yayınlanan programından cımbızlanarak alınan ifadeleri olduğunu söyledi. Avukat Küçük, "Televizyon programda hocamızın sarf ettiği cımbızlanmış sözler nedeniyle tamamı Konya'dan yapılmış suç duyuruları ile gelmiş bir dosya. Basın yoluyla işlenen bir suç. Genel olarak hocamızın orada Müslümanlığı ve Müslümanları aşağıladığı yönünde bir şikayet söz konusu. Hocamız kendi kimliği, kişiliği, akademik kariyeri doğrultusunda gereken cevabı verdi" diye konuştu.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS