Yavuz Sultan Selim Köprüsü | Boğaz'ın üçüncü gerdanı

Yavuz Sultan Selim Köprüsü | Boğaz'ın üçüncü gerdanı

Yavuz Sultan Selim Köprüsü'nün açılışına az bir zaman kaldı. Birçok ilkleri barındıran üçüncü köprü, Boğaz'ın üçüncü gerdanı olarak anılmaya başlandı. Köprüye dair güvenlik önemleri, köprünün güzergahı, geçiş ücreti, yapım aşamasında neler yaşandığına dair tüm bilgiler CNN TÜRK'te...

Yavuz Sultan Selim Köprüsü'nde son çalışmalar bitmek üzere. Güvenlik önlemleri en üste çıkartılırken, köprüye dair her şey hazırlanmış durumda. Devlet erkanını bekleyen üçüncü köprü, Boğaz'ın en nadide yerinde. Boğaz'ın üçüncü gerdanı olarak anılan Yavuz Sultan Selim Köprüsü'ne dair sorular ve cevaplar:

Soru: Açılışa dair güvenlik ne durumda?

Köprünün açılış töreni öncesinde güvenlik önlemleri de üst seviyeye çıkarıldı. Tören için havadan, karadan ve denizden önlem alındı. Jandarma helikopteri köprü üzerinde sürekli uçuş yaparken, köprüye karşı yapılacak olası saldırı ihtimallerine karşı da ayrıca üs bölgelerine uçaksavarlar ve radar sistemi yerleştirildi.

Bir savaş gemisi ve sahip güvenlik ekipleri de köprünün altında tur atarak güvenliği sağlıyor.Törende ayrıca Jandarma At ve Köpek Eğitim Merkezi’ne (JAKEM) bağlı 6 atlı jandarma, tören alanına giren vatandaşların geçiş güzergahında güvenlik önlemi aldıSoru: Neden Üçüncü Boğaz Köprüsü?

İstanbul'da trafik yoğunluğu azaltmak, Fatih Sultan Mehmet Köprüsü'ndeki yoğunluğunun bir kısmını üçüncü köprüye aktarmak. İstanbul'da bir yılda 600 bin yeni araç katılmaktadır. Bundan ötürü üçüncü köprüye ihtiyaç duyulmuştur.

Soru: İstanbul'un üçüncü köprüsünün adı neden Yavuz Sultan Selim

Dönemim Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan bu soruya, ecdadımızla övündüğümüz için, yâd etmek için köprünün adını koyduklarını açıkladı. Erdoğan, Padişahları hatırlamak için, geçmişimizi unutmamak amacıyla bu ismi koyduklarını dile getirdi.

Soru: Köprü tam olarak nerede yer almaktadır?

Köprü güzergahı, Avrupa Yakası'nda Sarıyer'in Garipçe mahallesi ile Anadolu Yakasında Beykoz'un Poyrazköy semtinde yer almaktadır.

Soru: Köprüyü hangi firma kazanmıştır, ne kadar para harcanmıştır ve yapımı kaç sene sürmüştür?

İçtaş İnşaat Sanayi Ticaret AŞ-Astaldi Ortak Girişim Grubu tarafından 39 ayda (3 yıl 3 ay) 4.5 milyar Lira'ya yapılmıştır.

Soru: Üçüncü köprünün dünyada ilki nedir?

Dünyanın en geniş köprüsü ünvanına sahip olması: 59 metre. Köprü yüksekliğine bakıldığında dünyanın en büyük köprüsü.

Soru: Köprünün özellikleri nelerdir?

Gidiş-dönüş üzerinden toplam 8 şerite, 2 şerit de demir yolu: Toplam 10 şerit.

Köprünün uzunluğu (deniz üzerinden baz alındığında): 1408 metre. Toplam ise: 2164 metre.

29 Mayıs 2013 tarihinde başlandı, çalışan kişi sayısı 6500. Köprü için kullanılan tabliyelerin ağırlığı: 870 ton

Işıklandırma sisteminde ise toplam 4.000 led armatür yerleştirildi. Yerleştirmeyi 11 endüstriyel dağcı yapmıştır.

Soru: Köprünün güzergahı nasıl olacak?

Mahmutbey-Odayeri bağlantı yolu, Odayeri-Paşaköy kesimi, Reşadiye-Çamlık bağlantı yolu, Paşaköy-Sancaktepe bağlantı yolu kesiminin trafiğe açılması

Köprü, Kuzey Çevre Otoyolu ile dünyanın en büyük havacılık merkezlerinden biri olmaya hazırlanan İstanbul Yeni Havalimanı'na bağlanacak. 2018'de hizmet vermeye hazırlanan ve işletmesi İGA tarafından üstlenen İstanbul Yeni Havalimanı, Yavuz Sultan Selim Köprüsü açılışı için hayırlı olsun dileklerini @igairport uzantılı sosyal medya hesaplarından gerçekleştirdi.

Soru: Hangi araç hangi köprüyü kullanabilecek?

15 TEMMUZ ŞEHİTLER KÖPRÜSÜ

Dingil mesafesi 3.20 altında olan panelvan, kamyonet ve vam dışında 1. sınıf tüm araçlar 15 Temmuz Şehitler Köprüsü'nden geçebilecek. Taksi, dolmuş ve İETT otobüsleri için de bu yeni uygulama geçerli olacak. 

FATİH SULTAN MEHMET KÖPRÜSÜ

1. sınıf tüm araçlar, kamyon ve kamyonet dışında dingil mesafesi 3.20 ve üzerinde olan 2. sınıf araçlar Fatih Sultan Mehmet Köprüsü'nden geçebilecek.

ÜÇÜNCÜ BOĞAZ KÖPRÜSÜ

Ağır tonajlı araçlar, kamyonet, kamyon ve diğer tüm araçlar üçüncü köprüden geçebilecek.

Soru: Köprü Marmaray'a ne zaman bağlanacak?

Projede , Marmaray ve İstanbul Metrosu ile entegre edilecek raylı sistemle Atatürk Havalimanı, Sabiha Gökçen Havalimanı ve yeni yapılacak 3. Havalimanı da birbirine bağlanacak. Projenin devamında 165 kilometrelik Kurtköy-Akyazı ve 88 Kilometrelik Kınalı-Odayeri otoyolları bulunuyor. Toplam uzunluğu 257 kilometrelik otoyollarda çalışmaların devam ettiği 2018 yılının sonunda tamamlanarak sisteme katılması bekleniyor. Bu iki otoyolun sisteme katılmasıyla Akyazı’dan otoyola giren bir araç, İstanbul’un içine hiç girmeden Kınalı kavşağına kadar gidebilecek.

Soru: Navigasyonlarda ne zaman görünmeye başlanacak?

Yandex.Navigasyon, sürekli güncellenen haritası ve varmak istenilen noktaya mümkün en kısa sürede ulaştıran güzergahlarla kullanıcıların hayatını kolaylaştırmaya devam ediyor.


Yeni eklenen yolları, yapılan köprü ve geçitleri kısa sürede haritasına entegre eden Osmangazi Köprüsü’nü de açıldığı ilk gün haritaya ekleyen Yandex.Navigasyon, Üçüncü Köprüyü ve Kuzey Çevre Otoyolu’nu da haritasına dahil etti.

Soru: Köprü güzerhanında "imar" durumu ne olacak?

Ulaştırma Bakanı Ahmet Arslan, köprünün çevresinde hiçbir şekilde "imar" açılmayacak, rant sağlanmayacak. Ulaştırma Bakanı Köprünün güzergahında ormanlık alanlarının yoğunluğundan ötürü, imara uygun olmadığı ve orman üzerinden bir imar yapılamayacağını dile getirdi.

Soru: Ağaç konusunda birçok kez eleştirilen köprü için ağaçlandırma nasıl olacak?

Köprünün yapılış amacında " kesilen her bir ağaç için 4 ağaç" sloganı vardı. Ve toplam 1100 hektar alanında ağaç dikilmiştir. Ağaçlandırma projesi bittiğinde toplam 2400 hektar ağaç dikilcek.

Soru: Açılışa kimler geliyor?

Üçüncü Köprü'nün açılışına Bahreyn Kralı Hamed bin İsa Al Halife, Bosna Hersek Başkanlık Konseyi Başkanı Bakir İzetbegoviç, Makedonya Cumhurbaşkanı Gjorge Ivanov, KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Bulgaristan Başbakanı Boyko Borisov, Pakistan Pencap Eyaleti Başbakanı Şahbaz Şerif, Sırbistan Başbakan Yardımcısı Rasim Ljajic, Gürcistan Başbakan Birinci Yardımcısı Dimitri Kumsisihvili. Onun haricinde birçok ülkenin ulaştırma bakanları da gelmesi bekleniyor.

Soru: Üç köprünün geçiş fiyatı ne kadar oldu?

Karayolları Genel Müdürlüğü

15 Temmuz Şehitler Köprüsü (Boğaziçi): 4.90 Lira
Fatih Sultan Mehmet Köprüsü: 4.90 Lira
Üçüncü Köprü: 9.90 Lira

 Soru: Muhalefet açılışa davet edildi mi?

Ak Parti, Hem Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nu hem de Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Devlet Bahçeli'yi açılışa davet etti.

 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS