Yavuz Sultan Selim ve Avrasya Tüneli'nde yasal soygun: 100 liralık geçişe binlerce liralık fatura

Yavuz Sultan Selim ve Avrasya Tüneli'nde yasal soygun: 100 liralık geçişe binlerce liralık fatura

Geçiş ve bağlantı yollarını işleten özel şirketin kestiği cezalar can yakıyor. HGS kullanıcısı oldukları için ücretin otomatik ödendiğini düşünen vatandaşlar yetersiz bakiye nedeniyle kesilen cezalardan habersiz. 1 yıl önceki geçişler için binlerce liralık kaçak geçiş cezaları vatandaşlar tarafından 'yasal soygun' olarak nitelendiriliyor.

Yavuz Sultan Selim, Avrasya Tüneli ve Osmangazi Köprüsü'nü ve bağlantı yollarını kullananların ev adreslerine gelen ‘kaçak geçiş ceza ve icra takipleri’ vatandaşların korkulu rüyasına dönüştü. HGS kullanıcısı oldukları için ücretin otomatik ödendiğini düşünen, ancak yetersiz bakiye nedeniyle ceza kesildiğinin farkında olmayan sürücüler, bir yıl önceki bir kaç geçişleri için binlerce liralık kaçak geçiş cezasıyla karşılaşınca şoke oldu. Kağıt üzerinde hukuki görünen astronomik cezalar, şirketlerin asli kazancı olarak görülüp, gerçek köprü geçiş ücretleriyle yarışmaya başlayınca ‘Yasal soygun’ eleştirilerine neden oldu. Vatandaşlar, Ulaştırma Bakanlığı ve devletin ilgili birimlerinin bu mağduriyeti gidermesi için ‘İcra öncesi borç olduğu yönünde’ bilgilendiren bir sistemin geliştirilmesini istiyor.   


HGS'den fazla para alındığını öne sürdü


14 bin liralık ceza!


Star gazetesinde yer alan habere göre evine gitmek için Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nün bağlantı yollarını kullanan Muzaffer İslam,  İstanbul 6. İcra Dairesi’nden gelen 14 bin 747 TL’lik icra takibiyle şoke oldu. Önce kendisinin ödenmemiş bir senedi olup olmadığını düşündü, sonra icra ihbarnamesinin alt satırlarında davayı açan taraf olarak görünen “ICA İG İÇTAŞ ASTALDI Üçüncü Boğaz Köprüsü ve Kuzey Marmara Otoyolu Yatırım ve İşletme A.Ş adına avukat Yakup Öner Mercangöz’ yazısını görünce, icranın nedenini anladı. HGS’si olduğu için köprü ve bağlantı yollarını rahatça kullanıyordu ve kendisine herhangi bir kaçak geçiş uyarısı gelmediği için de rahatça kullanıma devam ediyordu. 


HGS'deki hatalı cezalar iptal edildi


Bakiye olmadığı için kaçak geçiş cezası kesilmiş


Oysaki bazı geçişleri sırasında HGS’sinde yeterli bakiye olmadığı için ‘kaçak geçiş cezası’ kesilmiş, 15 gün içerisinde hesabına para yüklemediği veya HGS’si kredi kartı otomatik ödemesine bağlı olmadığı için de bu ceza her geçiş için 10 kat artırılmıştı. İcra  takibi ihbar mektubunda, söz konusu ceza bir hafta içinde ödenmezse haciz işlemlerine başlanacağını da işaret ediyordu. Toplamda yüz lira ve civarı bir geçiş ücreti için 14 bin 747 liralık cezalı geçiş ücreti ödenmesi isteniyordu ve bu sadece Muzaffer İslam’ın değil benzer durumdaki binlerce vatandaşın ortak sorunuydu. 


Araç sahipleri plakalara dikkat! Yarından itibaren ağır kusurlu sayılabilirsiniz


Cezayı iptal etmenin yolları


Otoyollardaki HGS mağdurlarının açtığı davalarda, benzer durumdaki diğer mağdurlar için de emsal niteliği bulunuyor. HGS’si olduğu halde kaçak geçiş ve 10 katı ücretinin yasal faiziyle birlikte kesilen cezasından yasal süre olan 15 günden aylar sonra haberdar olan avukat Yasemin Duygun’un başvurusunu inceleyen mahkemenin, başvuruyu haklı bularak cezayı iptal etmesi bunlardan biriydi. Konuya ilişkin aradığımız avukat Yasemin Duygun, mahkemelerin yönetmelikte 15 günlük sure içinde ceza tebliğ edilmesini hükmettiği halde sürenin bir yılı aşması nedeniyle yapılan başvuruların reddedilebildiğine, başvurunun ‘HGS sahibi olduğu veya HGS’sinde para olduğu halde’ gibi gerekçelerle de desteklenmesi gerektiğine dikkat çekti.


Avrasya Tüneli'ni kullanan sürücülere ceza şoku!


 


5 kaçak geçişe 167 lira ceza


Emsal olayda avukat Yasemin Duygun ise Aydın Seferihisar otoyolunda HGS’sinde yetersiz bakiyeyle 5 kez kaçak geçiş yaptığı gerekçesiyle 167 lira 75 kuruş idari para cezasını aldı. İşletmeye dava açan avukat Duygun, Karayolları Trafik Kanunu’na göre kesilen cezaların ilgili kişiye 10-15 gün içersinde gönderilmesi gerektiğine, 1 Şubat 2016’da noter kanalıyla sattığı aracında satış sırasında herhangi bir borç çıkmadığı halde ceza tebliğinin 24 Ekim 2016’de yapıldığına dikkat çekti. Cezanın gıyabında ve yönetmeliğe aykırı şekilde yapıldığına dikkat çeken avukat Duygun’un başvurusunu inceleyen İzmir 4’üncü Sulh Ceza Hakimliği, başvuruyu haklı bularak kaldırdı.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS