Yaz tatili kaç gün? 2019 yaz tatili ne zaman bitiyor? İşte cevabı

Yaz tatili kaç gün? 2019 yaz tatili ne zaman bitiyor? İşte cevabı
Manyas'ta öğrenciler karnelerini aldı

“Yaz tatili kaç gün sürüyor?” “Yaz tatili ne zaman bitiyor?” sorularının cevabı, 2018 – 2019 Eğitim ve Öğretim Dönemi’nin ardından yaz tatiline çıkan öğrenciler tarafından en çok araştırılanlar arsında yer alıyor. Milli Eğitim Bakanlığı iş takviminde yaz tatilin kaç gün süreceği ve ne zaman biteceği bilgisine yer verildi. İşte, 2019 yaz tatili süresi…

Geçtiğimiz hafta karnelerin verilmesinin ardından 2019 yaz tatili resmen başladı. Tatilin başlamasının ardından gözler yaz tatilinin biteceği tarihe çevrildi. Öte yandan yaz tatilinin süresi de en çok merak edilenler arasında yer alıyor. Peki, yaz tatili ne zaman bitiyor? Yaz tatili kaç gün sürecek? İşte merak edilen soruların cevabı…


YAZ TATİLİ KISALIYOR!


Milli Eğitim Bakanlığı, tatil ve okul zamanlarının daha dengeli ve verimli hale getirilmesi için yeni bir eğitim-öğretim çalışma takvimi modeli hazırladı. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk yeni düzenlemeyle ilgili detayları anlattı.


Buna göre, 13 haftalık yaz tatili süresi, öğrencilerin öğrenme motivasyonlarını kaybedecek kadar okuldan uzaklaşmamaları için 11 hafta olarak düzenlendi. Yaz tatilinden alınan 2 hafta ise Nisan ve Kasım aylarında birer haftalık ara tatil olarak verilecek. Yeni modele göre artık okullar bir hafta erken açılacak, bir hafta daha geç kapanacak. Ancak bu durum toplam tatil süresini kısaltmayacak.


2019 YAZ TATİLİ NE ZAMAN BİTECEK?


Yaz tatili süresi düşürüldü. Ancak yeni düzenleme 2019 – 2020 Eğitim ve Öğretim Dönemiyle birlikte tekili olmaya başlayacak. Yani bu yıl yaz tatili yine 13 Hafta olarak uygulanacak. Ve yaz tatili 9 Eylül günü sona erecek.


OKULLAR NE ZAMAN AÇILACAK?


Okulların açılış tarihinde tek değişiklik ise birinci sınıfların okula başlama tarihiyle ilgili. Tüm birinci sınıflar için eğitim ve öğretim dönemi 2 Eylül’de başlayacak. Diğer sınıflar ise 9 Eylül tarihinde derse başlayacaklar.


YAZ TATİLİ KAÇ GÜN SÜRECEK?


Okullar 14 Haziran’da kapandı. 9 Eylül’de ise açılacak. Bu iki tarih arasındaki süre ise 85 gün. Yani yaz tatili 85 gün sürecek.


YENİ EĞİTİM SİSTEMİNDE ARA TATİLLER


Yeni Eğitim Sistemi ile birlikte Nisan ve Kasım aylarında eğitim ve öğretime bir hafta ara verilecek.


İşte yeni eğitim sisteminde tatil tarihleri:


• 2019-2020 eğitim öğretim yılı 9 Eylül 2019’da başlayacak.


• 18-22 Kasım 2019’da ilk ara tatil yapılacak.


 (Hafta sonu tatilleri ile birlikte 9 gün)


• 25 Kasım’dan 17 Ocak’a kadar birinci dönem devam edecek.


• Yarıyıl tatili 20-31 Ocak 2020 tarihleri arasında olacak.


 (Hafta sonu tatilleri ile birlikte 16 gün)


• İkinci yarıyıl eğitim-öğretim dönemi 3 Şubat 2020’de başlayacak.


• 06-10 Nisan 2020 tarihleri arasında ikinci ara tatil verilecek.


 (Hafta sonu tatilleri ile birlikte 9 gün)


• 13 Nisan’da başlayacak ikinci dönemin ikinci yarısı 19 Haziran’da tamamlanarak 11 haftalık yaz tatiline girilecek.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS