Yazar Necmiye Alpay tutuklandı

Yazar Necmiye Alpay tutuklandı

Yazar Necmiye Alpay tutuklandı

Romancı Aslı Erdoğan'ın ardından Özgür Gündem Gazetesi Yayın Danışman Kurulu üyesi olan dilbilimci, yazar Necmiye Alpay da tutuklandı. Nöbetçi İstanbul 8. Sulh Ceza Hakimliği, Alpay'ı "silahlı terör örgütüne üye olma" ve "devletin birliğini ve ülkenin bütünlüğünü bozmak" suçlamasıyla tutuklanmasına karar verdi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Özgür Gündem Gazetesi'nin Yayın Danışma Kurulu üyesi olduğu için, gazete hakkında yürütülen soruşturma kapsamında ifade veren dilbilimci ve yazar Necmiye Alpay, çıkarıldığı İstanbul 8. Sulh Ceza Hakimliği'nce tutuklandı.

Aslı Erdoğan tutuklandı 

PKK'nın propagandasını yaptığı suçlamasıyla geçici olarak kapatılan Özgür Gündem gazetesine ilişkin soruşturma kapsamında hakkında gözaltı kararı bulunan Necmiye Alpay, ifadesini vermek üzere bugün İstanbul Adalet Sarayı'na geldi. Soruşturmayı yürüten İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Basın Suçları Soruşturma Bürosu Savcısı Umut Tepe tarafından ifadesi alınan Alpay, terör ve şiddete her zaman karşı olduğunu belirterek suçlamayı reddetti.

Adalet Bakanlığı'ndan Aslı Erdoğan açıklaması

"Sembolik bir görevdi"

Yayın Danışma Kurulu üyeliğinin tamamen sembolik bir görev olduğunu ifade eden Alpay, "Özgür Gündem gazetesinin yayınlanmasının Kürt sorunun çözümüne katkıda bulunacağı, çatışmaların ve ölümlerin önüne geçebileceği düşüncesiyle destekledim. Toplumda gerginlikleri azaltacağı düşüncesiyle yayın danışma kurulu üyeliği teklifini kabul ettim. Gazetenin PKK/KCK terör örgütünün yayın organı olup olmadığı noktasında fikir beyan edemem. Örgütün dağ kadrosundaki yöneticilerinin bu gazetede yazılar yazdığını bilmiyordum" dedi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı

"Terörist ve bölücü" suçlamasıyla tutuklandı

Savcı, ifadesinin ardından Necmiye Alpay'ın "Silahlı terör örgütüne üye olma" suçundan tutuklanması talebiyle mahkemeye sevk etti. Alpay, sorgulanmak üzere Nöbetçi İstanbul 8. Sulh Ceza Hakimliği'ne çıkarıldı. Hakimlikte de sorgulaması yapılan Alpay'ın, savcılık ifadesini tekrar ettiği belirtildi. Hakimlik, Necmiye Alpay'ın "öngörülen cezanın miktarı, gazetedeki yayınlar ve yazılar, gazete içerisindeki konumu, serbest kalması halinde kaçacağı" gerekçeleriyle "silahlı terör örgütüne üye olma" ve "devletin birliğini ve ülkenin bütünlüğünü bozmak" suçlarından tutuklanmasına karar verdi.

Aslı Erdoğan da tutuklanmıştı

Özgür Gündem’in kapatılmasının ardından gazetenin Genel Yayın Yönetmeni Zana Kaya, Yazı İşleri Müdürü İnan Kızılkaya ve Yayın Danışma Kurulu üyesi Aslı Erdoğan tutuklanmıştı. Gazetenin eski Eş Genel Yayın Yönetmeni Eren Keskin ise "adli kontrol şartı" ile serbest bırakılmıştı.

 

Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber