YDS başvuru 2017: YDS başvuruları ÖSYM AİS sayfasında başladı

YDS başvuru 2017: YDS başvuruları ÖSYM AİS sayfasında başladı

Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM), AİS sayfasında YDS başvurusunun başladığını resmi sayfasında açıkladı. Başvurular 26 Temmuz’da başlarken, ne zaman sona eriyor? Sınav merkezi yayımladığı kılavuzda başvuru yaparken “fotoğraf” konusunda önemli bilgiler verdi. Sınava kimler girebilir, başvuru sonunda neye dikkat edilmelidir? YDS ücretleri ne kadar olacak?

Yabancı dil sınavları için sınav merkezi başvurularını başladığını açıkladı. Başvurularının başladığını duyuran Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi, resmi sayfasında 2017 YDS kılavuzunu paylaştı. Başvuruların ne zaman sona ereceğini AİS sayfasında açıklayan sınav merkezinin, sınava girecekler için üç ana uyarısı bulunuyor: Fotoğraf, ücret, başvuruların tam olarak tamamlanma durumu. Üç uyarı haber içeriğimizde yer alırken, sınava kimlerin katılabileceğini sınav merkezi açıkladı. Sınava dair önemli bilgiler haber içeriğimizde yer alıyor.

Sonbahar dönemi için başvurular; 26 Temmuz 2017 tarihinde başladı, 3 Ağustos 2017 tarihinde sona eriyor.

Sonbahar dönemi YDS başvuru yapmak için TIKLAYINIZ

2017 YDS ücretleri olarak sonbahar dönemi için sınav merkezi 90 Türk Lirası alıyor. Başvurular iki şekilde ödeniyor: 1) Sınav merkezinin belirlediği bankalar üzerinden. 2) Sınav merkezinin internet sayfasından.

YDS ücretleri hangi banklara ödeniyor?

Akbank’ın tüm şubeleri, ATM ve internet bankacılığı (KKTC’den başvuracak adaylar hariç); Albaraka Türk Katılım Bankasının tüm şubeleri, ATM ve internet bankacılığı (KKTC’den başvuracak adaylar hariç); Finansbank’ın tüm şubeleri, ATM ve internet bankacılığı (KKTC’den başvuracak adaylar hariç); Kuveyt Türk Katılım Bankası’nın tüm şubeleri ve internet bankacılığı (KKTC’den başvuracak adaylar hariç); Türk ekonomi Bankası’nın tüm şubeleri ve internet bankacılığı; Halkbank ATM, internet bankacılığı ve şubeler; Ziraat Bankası sadece internet bankacılığı ve mobil bankacılık (Şubelerden ve ATM’den ücret yatırılmaz.); ÖSYM Kartlı Ödeme Sistemi (https://odeme.osym.gov.tr/)

İnternet üzerinden ödeme yapmak için TIKLAYINIZ

Kimler başvurabiliyor?

Sınava; kadro karşılık gösterilmek suretiyle sözleşmeli olarak çalışan personel dâhil olmak üzere, aylıklarını 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu, 926 sayılı Türk Silahlı Kuvvetleri Personel Kanunu, 3269 sayılı Uzman Erbaş Kanunu, 3466 sayılı Uzman Jandarma Kanunu, 2802 sayılı Hakimler ve Savcılar Kanunu ve 2914 sayılı Yükseköğretim Personel Kanunu hükümlerine göre almakta olan personel katılabilir. Ayrıca yabancı dil bilgisi seviyesini tespit ettirmek isteyenler, üniversitelerce kendilerinden YDS puanı istenen öğrenciler ve diğer adaylar da bu sınava katılabilir. Yurt Dışında Görevlendirilecek Memurların Seçim Esaslarına Dair Yönetmelik'in değişik 7. maddesi gereğince, kamu kurum ve kuruluşlarınca yurt dışı teşkilatında sürekli göreve atanacak memurlar ile diğer görevlilerin de bu sınava girmesi gerekmektedir. Kamu kurum ve kuruluşlarında 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 4. maddesinin (B) fıkrasına göre sözleşmeli statüde çalışacak a) Mütercim veya tercümanların işe başlatılabilmeleri için diğer şartlar yanında yabancı dil bilgilerinin asgari (B) düzeyinde, b) Çözümleyici ve programcıların ise işe başlatılabilmeleri için diğer şartlar yanında İngilizce dil bilgilerinin asgari (D) düzeyinde olması gerekmektedir. Bu nedenle, hâlen bu görevlerde çalışmakta olanlardan yabancı dil bilgisi seviyesini tespit ettirmek isteyenler ile söz konusu görevlerde çalışmak üzere kamu kurum ve kuruluşlarına başvuruda bulunmak isteyen fakülte veya yüksekokul mezunları da bu sınava katılabilirler. Araştırma görevlisi seçme ve atama işlemlerinde yabancı dil yeterlik sınavı yerine YDS sonuçlarının kullanılması olanağı bulunduğundan, Yükseköğretim Kurulunun 16.4.1997 tarih ve 97.13.1034 sayılı kararı uyarınca lisans programlarının son sınıfında veya son sınıftan bir önceki sınıfta okuyan öğrenciler de bu sınava girebileceklerdir. Yükseköğretim Kurulu tarafından yurt dışında bir yükseköğretim programını bitirenlerin diploma denklik işlemlerinde Yurtdışı Yükseköğretim Diplomaları Denklik Yönetmeliği uyarınca YDS sonuçları kullanılabilecektir.

Sonbahar döneminde hangi sınavlar olacaktır?

Sınav merkezi, sonbahar döneminde Almanca, Arapça, Fransızca, İngilizce ve Rusça sınavlarını yapıyor.

Fotoğraf uyarısı

Sınav merkezi, sınava girecek olanlar için fotoğraf uyarısında bulundu. Buna göre; sistemde fotoğrafı olmayanlar başvuru sınav merkezlerinde yaparken, sistemde fotoğrafı olanlar başvuruyu internet üzerinden yapabilir.

Önemli not: Fotoğraf süresi 50 ay (4 yıl) olarak belirlendi.

Başvuru sonunda ne yapılması gerekiyor?

Sınav merkezi yayınladığı kılavuzda “dikkat” bölümünde şu açıklamayı yapıyor: Başvuru bilgilerinin doğruluğundan ve fotoğrafın uygunluğundan, başvuru onaylandıktan sonra ortaya çıkabilecek yanlışlıktan veya eksiklikten adayın sorumlu olduğu unutulmamalıdır. Onaylanmış, fotoğraflı belge aday tarafından alınmalı ve sınavın bütün aşamalarında gerekli olabileceğinden saklanmalıdır. BU AŞAMADA BAŞVURU İŞLEMİNİZ HENÜZ TAMAMLANMAMIŞTIR! Bilgilerinizin doğruluğunu kontrol ettikten sonra ONAY KODUNU GÖREVLİYE BİLDİRİNİZ. Görevli onay kodunu girdikten sonra başvuru bilgileriniz sisteme kaydedilecektir. Onay kodu girilmeyen başvurularda başvuru bilgileri sisteme kaydedilmemiş olacağından geçersizdir ve sorumluluk adaya aittir. Sınav ücretini yatırarak başvurunuzu tamamladıktan sonra başvurunuzu başvuru tarihleri içinde https://ais.osym.gov.tr üzerinden MUTLAKA KONTROL EDİNİZ. Aday başvuru kayıt bilgilerinizin dökümünü edinerek sınavın diğer aşamalarında gerekebileceğinden özenle saklayınız.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS