Yeni askerlik sistemi: Bedelli ve erken terhis için geri sayım başladı

Yeni askerlik sistemi: Bedelli ve erken terhis için geri sayım başladı

Yeni askerlik sistemi ile ilgili süreçte sona yaklaşıldı. Tek tip ve kalıcı bedelli askerlik düzenlemelerini kapsayan yeni askerlik sisteminin görüşmelerine yarın yani 25 Haziran Salı günü devam edilecek. Peki, yeni askerlik sistemi ne zaman hayata geçirilecek? 6 ayını dolduran uzun dönem askerler ne zaman terhis edilecekler? İşte merak edilen soruların cevabı…

Yeni Askerlik sistemi yani kalıcı bedelli ve tek tip askerliği kapsayan düzenleme Haziran Ayı’nın başında TBMM gündemine geldi. Geçtiğimiz iki hafta üst üste devam eden görüşmelerin ardından yasa teklifinin görüşmelerinde sona yaklaşıldı. Uzun dönem askerler erken terhis müjdesi beklerken henüz vatani görevini yapmamışlar ise bedelli askerlik sisteminin uygulamaya ne zaman gireceğini araştırıyor. İşte, yeni askerlik sistemi ile ilgili son durum…

YENİ ASKERLİK SİSTEMİ NE ZAMAN ONAYLANACAK?

TBMM Genel Kurulunda, 25 Haziran Salı günü Askeralma Kanunu Teklifi'nin "yürürlük" ve "yürütme" başlıklı maddelerinin kabulünün ardından tümünün oylanması bekleniyor. Teklifin yasalaşmasıyla askerlik hizmeti yedek subay, yedek astsubay, erbaş ve er olarak yerine getirilecek. Hizmet süresi, erbaş ve erler için 6 ay, yedek subay ve yedek astsubaylar için 12 ay olacak.

UZUN DÖNEMLER TERHİS EDİLECEK Mİ?

Yasanın onaylanmasıyla birlikte 6 ayını dolduran er ve erbaşların terhis edilme hakları doğacak. Ancak erbaş ve erlerden istekli olanlar, sıralı disiplin amirlerinin olumlu değerlendirmesiyle terhise hak kazandığı tarihten itibaren Milli Savunma Bakanlığınca uygun görülecek sayıda ve 6 ay süreyle sınırlı olmak üzere askerlik hizmetine devam edecek, bu sürenin sonunda terhis edilecek. Askerlik çağı, cumhurbaşkanınca 5 yıla kadar uzatılabilecek veya kısaltılabilecek.

İstekli olanlardan Türk Silahlı Kuvvetlerinin (TSK) ihtiyacı dikkate alınarak Milli Savunma Bakanlığınca belirlenecek sayıda yükümlü, 240 bin gösterge rakamının memur aylık katsayısı ile çarpımı sonucu bulunacak tutarı peşin ödeyerek ve bir aylık temel askerlik eğitimini tamamlayarak askerlik hizmetini yerine getirmiş sayılacak. İstekli miktarının bedelli askerlikten yararlandırılacak miktardan fazla olması halinde, bedel ödemeye istekli olanlar kurayla seçilecek.

BEDELLİ ASKERLİKTEN KİMLER YARALANACAK?

Yoklama kaçağı, bakaya veya saklı olanlar, 1 Kasım 2019 tarihine kadar başvurmaları ve bedelli askerlikle ilgili belirlenen bedeli peşin ödemeleri şartıyla kuraya tabi tutulmaksızın bedelli askerlikten yararlanabilecek.

BEDELLİ KURASI NE ZAMAN, KONTENJAN KAÇ KİŞİ?

Milli Savunma Bakanlığı (MSB) Asker Alma (ASAL) Genel Müdürü Tuğgeneral Davut Ala, “Aralığa kadar müracaatları alacağız. Aralığın sonunda kurayı çektikten sonra yükümlülere tebliğ edeceğiz ödemelerini. Aralık ayında işlemleri bitireceğiz” bilgisini verdi. Şu anda yoklama kaçağı ve bakaya durumda olan 460 bin vatandaş da bedelli için son kez bu kuraya başvurabilecek” diye konuştu.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS