Son Dakika

Yeni askerlik sistemi: Meclis gündeminde son dakika değişikliği!

A A

30.05.2019 - 11:26 Son Güncelleme:

Bedelli ve tek tip askerlik düzenlemelerini kapsayan yeni askerlik sistemi Meclis’e sunuldu. Düzenlemenin bayrama kadar TBMM Genel Kuruluna gelip onaylanması bekleniyordu. Ancak beklenen olmadı. Yeni askerlik sistemi bu hafta Meclis gündemine gelmeyecek. Peki, bedelli ve tek tip askerlik düzenlemesi ne zaman yasalaşacak? İşte cevabı…

Yeni askerlik sistemi: Meclis gündeminde son dakika değişikliği!

Yeni askerlik sistemi TBMM Milli Savunma Komisyonu’nda kabul edildi. Ardından teklif TBMM Genel Kurulu’na geldi. Düzenlemenin bu hafta Meclis tarafından onaylanması bekleniyordu. Ancak bedelli askerlik düzenlemesi ne zaman kabul edilecek? İşte, bedelli ve tek tip askerlik düzenlemesiyle ilgili son durum…

YENİ ASKERLİK SİSTEMİ NE ZAMAN YASALAŞACAK?

TBMM haftaya torba yasa teklifi görüşmeleriyle başladı. Geçtiğimiz hafta Milli Savunma Komisyonu’nda onaylanan Yeni Askerlik Sistemi ile ilgili düzenlemenin ise bu hafta TBMM Genel Kurulu’na gelmesi bekleniyordu. Ancak durum değişti. Meclis yeni askerlik sistemini Bayram’dan sonra görüşme kararı aldı. Yeni, yeni askerlik sisteminin yasalaşmasıyla ilgili gözler 10 Haziran ve sonrasına çevrildi.

BEDELLİ ASKERLİK 2019 FİYATI NE KADAR?

Akar, yedek subaylık sisteminin de devam edeceğini belirterek, "Bedelli askerlik konusunda, 40 bin gösterge asteğmen maaşına tekabül ediyor, asteğmen maaşı da bugün itibarıyla aşağı yukarı 5 bin küsur lira. Dolayısıyla 6 aylık asteğmen maaşından bahsediyoruz. Bedelli 30 bin lira, dövizle askerlik ise bunun avro karşılığı olacak." dedi.

Bedelli askerlik bedelinin 30 bin lira olarak sabit kalıp kalmayacağı sorulan Akar, "Aynı kalmayacak. 40 bin gösterge diyoruz, asteğmenin maaşı her yıla göre değişiyor." yanıtını verdi.

Yeni sistemin gündeme getirilmesinin ardından tek eleştirinin "30 bin liranın fazla olduğu" yönünde geldiğini aktaran Bakan Akar, "Yaptığımız objektif çalışmalarda, projeksiyonlarda bunun normal olduğunu değerlendiriyoruz. Bu sistemin karşılanması için bizim buna ihtiyacımız var.

Diğer türlü sistem kendi kendini karşılayamıyor, desteklemiyor. Ayrıca bu miktarı bir seferde, peşin olarak verecekler." diye konuştu.