Yeni askerlik sistemi mesaisinde 2. gün! Bedelli ve erken terhiste son durum

Yeni askerlik sistemi mesaisinde 2. gün! Bedelli ve erken terhiste son durum

Kalıcı bedelli ve tek tip askerlik düzenlemelerini kapsayan yeni askerlik sistemi TBMM Genel Kurul gündemine geldi. İlk görüşmeler geçtiğimiz gün başladı. Bugün de görüşmelere devam edilecek. Peki, yeni askerlik sistemi ne zaman onaylanacak? Uzun dönem askerler terhis edilecek mi? Bedelli askerlik düzenlemesinde değişikliğe gidilecek mi? İşte detaylar…

Yeni askerlik sistemi TBMM Genel Kurulu’nda görüşülmeye başlandı. Meclis mesaisi 2. Günde de devam edecek. Peki, yeni askerlik yani bedelli askerlik sistemi ne zaman yasalaşacak? 6 ayını dolduran uzun dönem askerler terhis olacak mı? İşte yeni askerlik sistemi ile ilgili merak edilen detaylar…


MECLİS'TE YENİ SİSTEM MESAİSİ


AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan yaptığı açıklamada teklifin bu hafta içerisinde TBMM’de oylanacağını söyledi.  Eğer bu ön görüde bir aksama yaşanmazsa yeni askerlik sistemi oylanacak. Teklifin Meclis’te onaylanması ve Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından kabul edilmesi ve Resmi Gazete’de yayınlanmasının ardından yeni askerlik sistemi onaylanmış olacak. Sürecin 23 Haziran’daki İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanlığı seçimi öncesinde tamamlanması bekleniyor.


YAŞ KRİTERLERİ DEĞİŞEBİLİR


Bedelli askerlik yeni askerlik sistemi ile birlikte kalıcı hale geliyor. Sistem bu haliyle kabul edilirse yaş ve eğitim farkı gözetmeksizin her yükümlü bedelli askerlik düzenlemesinden yararlanmak için başvuruda bulunabilecek. Bakaya ve asker kaçakları ise kanunun çıkmasının ardından sadece bir defaya mahsus olmak üzere bedelli askerlik düzenlemesine başvurabilecekler. Ancak kanunun çıkmasının ardından bakaya düşenler düzenlemeden yararlanmayacak. Öte yandan her asker alma dönemi için 145 bin kişilik kontenjan belirlendi. Kontenjanın dolması halinde bedelli askerlik başvurusu yapanlar arasında kura çekilecek.


Sistem bu detayları içerirken AK Partili Bülent Turan gazetecilere yaptığı açıklamada kanun görüşmeleri sırasında bedelli askerlik ile ilgili yaş kriterinin değişebileceğini söyledi.


UZUN DÖNEM ASKERLER ERKEN TERHİS EDİLECEK Mİ?


Teklife göre, askerlik hizmeti yedek subay, yedek astsubay, erbaş ve er olarak yerine getirilecek. Hizmet süresi, erbaş ve erler için 6 ay, yedek subay ve yedek astsubaylar için 12 ay olacak. Düzenlemeyle beraber lisan ve üzeri mezuniyeti bulunmayan erlerin askerlik süresi 12 aydan 6 aya düşecek.


Erbaş ve erlerden istekli olanlar, sıralı disiplin amirlerinin olumlu değerlendirmesiyle terhise hak kazandığı tarihten itibaren Milli Savunma Bakanlığınca uygun görülecek sayıda ve 6 ay süreyle sınırlı olmak üzere askerlik hizmetine devam edecek, bu sürenin sonunda terhis edilecek. Askerlik çağı, Cumhurbaşkanınca 5 yıla kadar uzatılabilecek veya kısaltılabilecek.


BEDELLİ ASKERLİK ÜCRETİ NE KADAR?


İstekli olanlardan Milli Savunma Bakanlığınca belirlenecek sayıda yükümlü, 240 bin gösterge rakamının memur aylık katsayısı ile çarpımı sonucu bulunacak tutarı peşin ödeyerek ve bir aylık temel askerlik eğitimini tamamlayarak askerlik hizmetini yerine getirmiş sayılacak. İstekli miktarının bedelli askerlikten yararlandırılacak miktardan fazla olması halinde, bedel ödemeye istekli olanlar kurayla seçilecek. Askerlik çağına girmeden önce yaşları değişenlerin yoklamaları, değişen yaşlarına göre yapılacak. Askerlik çağına girdikten sonra yapılan yaş değişiklikleri, askerlik işlemlerinde dikkate alınmayacak.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS