Haberler... Yeni askerlik sistemi, erken terhis ve bedelli askerlik için kritik tarih!

Haberler... Yeni askerlik sistemi, erken terhis ve bedelli askerlik için kritik tarih!

Erken terhis için yeni askerlik sisteminin yasalaşmasını bekleyen uzun dönem yükümlüler gözünü Meclis’ten gelecek açıklamaya çevirdi. Hafta içerisinde TBMM’de yapılan görüşmelerde yeni askerlik sistemi ile ilgili maddeler görüşüldü ve ikinci bölüm de oylamadan geçti. Peki, sistem hangi tarihte yasalaşacak?

Yeni askerlik sisteminin yasalaşmasıyla birlikte yaklaşık 130 bin asker erken terhis sevinci yaşayacak. Meclis’e sunulan kanun teklifinin ardından başlatılan görüşmelerde ilk haftada iki madde onaydan geçmişti. Yeni haftada ise teklifin büyük bir bölümü onaylandı ancak tamamına süre yetmedi. Bu nedenle yeni askerlik sistemi salı gününe kaldı.


Peki, yeni sistemde onaylanan maddeler hangi değişiklikleri beraberinde getirecek ve yasalaşacak sistemin detayları neler?


ERKEN TERHİS NE ZAMAN AÇIKLANACAK?


Yeni askerlik sistemi içerisinde yer alan ve askerlik süresini ön lisans ve lise mezunları için 12 aydan 6 aya düşüren madde TBMM’de kabul edildi. Uuzun dönem askerlik yapacaklar için süreyi 6 aya düşüren madde, yeni askerlik sisteminin tümünün onaylanmasıyla birlikte yürürlüğe girecek. Bu süreçte en çok merak edilenler arasında yer alan bir diğer soru ise uzun dönem askerlerin terhis edilip edilmeyecekleri. Hemen belirtelim ki yasanın bu haliyle onaylanması Cumhurbaşkanı tarafından onaylanıp Resmi Gazete’de yayınlamasıyla birlikte 6 ayını dolduran askerlerin de terhis edilmesi bekleniyor. 


Yeni askerlik sistemi ile oluşabilecek zaafların önlenmesi ama teklifte yeni düzenlemeye gidildi. Buna göre asker alımları (celp) dönemleri yılda 4 değil her ay yani 12 defa yapılacak.


Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, milletvekillerinin silah altında 6. ayını tamamlamış 106 bin askerin terhisine imkan tanınacak olması nedeniyle, personel sıkıntısı çekileceği ve güvenlik zaafiyeti yaşanabileceği endişelerine karşılık yeni sistemde uygulanacak ve TSK’ya her ay düzenli asker takviyesi yapılmasını sağlayacak yeni celp sistemini açıkladı. Akar, şu anda 3 ayda bir yılda 4 olan celp döneminin tüm yıla yayılacağını bildirdi. Akar, yılın 12 ayında da celp olacağı için sınır birlikleri ve Kıbrıs’ta bir sıkıntı yaşanmayacağını ifade etti.


BEDELLİ ASKERLİK ÜCRETİ


Meclis’teki grup toplantısında da gündeme getirilen bu konuya, Erdoğan önceki geceki grupta nokta koydu. Erdoğan’ın, “Dövizle askerlik, 5 bin euro olarak uygun görüldüyse aynen devam edilsin” dediği kaydedildi. Erdoğan, böylece 5 bin euro (yaklaşık 31 bin TL) olarak belirlenen tutarın teklifteki haliyle korunmasını istedi. Akar’ın da, şu anda döviz kuru nedeniyle bu tutarın 5 bin euroya denk düştüğünü, ancak döviz kurunun düşmesi halinde bu rakamın da düşeceğine işaret ettiği öğrenildi

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS