Bedelli askerlikte son durum... Yeni askerlik sistemi ne zaman yürürlüğe girecek?

Bedelli askerlikte son durum... Yeni askerlik sistemi ne zaman yürürlüğe girecek?

Yeni askerlik sistemi ile ilgili son dakika gelişmeleri yaşanmaya devam ediyor. Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar çalışmaları tamamlanan yeni sistemi Cumhurbaşkanı Erdoğan’a sundu. Onay sonrasında meclise sunulacak olan yeni askerlik sistemi yasalaşacak ve bedelli askerlik bekleyen kişiler için süreç başlayacak.

Yeni askerlik sistemi çalışmaları ile ilgili ilk sunumu Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar yapmıştı. Çalışmaların tamamlanmasının ardından süreçte son aşamaya gelindi. 15 Mayıs 2019 tarihide yaşanan son dakika gelişmesi sonrasında Bakan Akar’ın yeni sistemi Cumhurbaşkanı Erdoğan’a anlattığı belirtildi.


Hürriyet’ten Erdinç Çelikkan’ın haberine göre; Akar, bir süredir hazırlıkları süren yeni askerlik sistemin son şeklini başta Cumhurbaşkanı Erdoğan olmak üzere MYK üyelerine ve AK Parti kurmaylarına anlattı. Toplantıya Ankara’da bulunan bazı MYK üyeleri ve grup başkanvekilleri katıldı. Askerlik sisteminin tüm ayrıntılarıyla değerlendirildiği toplantı yaklaşık 1.5 saat sürdü.


Beştepe’de ele alınan yeni askerlik sistemine ilişkin düzenlemenin Erdoğan’ın onayının ardından önümüzdeki günlerde Meclis’e sevk edilerek 23 Haziran seçimi öncesinde yasalaşması bekleniyor. Toplantıda 23 Haziran’da yenilenecek olan İstanbul seçimlerine dönük çalışmalarla, kampanya döneminde atılacak adımların da değerlendirildiği ifade ediliyor.


YENİ SİSTEM KALICI HALE GELECEK


Son şekli verilen çalışmaya göre Türk Silahlı Kuvvetleri’nin yükümlülük sistemini kökten değiştirecek yeni sistemle askerlikte kısa ve uzun dönem ikiliği kaldırılacak. Zorunlu temel askerlik eğitimi de 1 ay olacak. Yeni sisteme göre, lise mezunu ve altı gençler bir ay temel askerlik yaptıktan sonra zorunlu olarak 5 ay kıta görevinde bulunacak. Bu 6 ayın sonunda isterlerse terhis olacaklar ya da sözleşmeli olarak maaşlı 6 ay daha askerlik yapabilecekler.


YEDEK SUBAYLIK UYGULAMASI YAPILACAK


Başarılı olmaları halinde profesyonel askerliğe geçebilecekler. Sözleşmeli er-erbaş, uzman çavuş rütbesiyle orduda devam edebilecek. İlk kez, “yedek astsubaylık” uygulaması yapılacak. Meslek yüksekokul mezunları isteğe bağlı olarak, yedek astsubaylıktan faydalanabilecek. Yeni sistemde bedelli askerlik uygulaması da sürekli hale geldi. Bedelli askerlikte uygulanan yaş sınırı da kaldırılacak.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS