Yeni askerlik sistemi ve bedelli askerlik için geri sayım başladı!

Yeni askerlik sistemi ve bedelli askerlik için geri sayım başladı!

Yeni askerlik sisteminin yürürlüğe girmesinin ardından bedelli askerlik için bekleyen adaylar işlemlerini başlatabilecek. Peki, bedelli askerlik ücreti ne kadar olacak, yeni askerlik sisteminde kim ne kadar askerlik yapacak ve Meclis’te görüşmeleri devam eden yeni sistemde son durum ne?

Yeni askerlik sistemi maddeleri yaklaşık 2 haftadır TBMM gündeminde görüşülüyor. İlk hafta erken terhis meselesinin oluşturabileceği olası durum nedeniyle bu konu üzerinde görüşmeler artmıştı. Ardından maddelerde mütabakatın sağlanmasıyla birlikte yeni sistemdeki 60 madde kabul edilmişti.


YENİ ASKERLİK SİSTEMİ NE ZAMAN YÜRÜRLÜĞE GİRECEK?


Yeni askerlik sisteminin nihai oylaması ise önümüzdeki haftaya kalmıştı. Yeni sistemin tamamen onaylanmasının ardından bu kez Resmi Gazete’de yayınlanması beklenecek. Resmi Gazete’de yayınlanan kanun ardından yürürlüğe girecek.


Kanun yürürlüğe girer girmez erken terhis çalışmaları başlanacak. Yaklaşık 130 bin askerin erken terhis olacağı yeni sistemde bedelli askerlik için de süreç başlamış olacak.


YENİ SİSTEMİN DETAYLARI İÇİN TIKLAYINIZ…


Başından beri yeni sistemin kalıcı olabilmesi için çalışan Milli Savunma Bakanlığı hazırladığı teklifi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın onayına sunmuştu. TBMM’de görüşmelerin başlanmasıyla birlikte süreçte yeni bir aşamaya geçilmişti.


Yeni askerlik sistemi, erken terhis ve bedelli askerlik için kritik tarih ise 25 Haziran 2019 Salı günü olacak. 


 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS