Yeni askerlik sisteminde bedelli askerlik ücreti ne kadar olacak?

Yeni askerlik sisteminde bedelli askerlik ücreti ne kadar olacak?

Yeni askerlik sisteminde bedelli askerlik ücreti ne kadar olacak?

Bedelli askerlik olanağından yararlanmak isteyen kişiler yeni askerlik sisteminin ne zaman yürürlüğe gireceğini araştırmaya devam ediyor. Geçtiğimiz aylarda Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar tarafından yeni askerlik sisteminin tüm detayları açıklanmıştı. Peki, bu açıklamada yer alan bilgilere göre bedelli askerlik ücreti ne kadar olacak ve yeni sistemdeki değişiklikler neler?

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Bedelli askerlik ücreti MSB tarafından yeni sistem çalışmalarının tamamlanmasının ardından adaylara duyurulmuştu. Öte yandan yeni sistemde yapılan bazı değişikliklerle askere gidecek olan kişilere farklı seçenekler sunulmuş ve sürelerle ilgili detaylar adayların tercihine bırakılmıştı. İşte o yeni sistemde yer alan konulardan bazıları ve bedelli askerlik ile ilgili bilinmesi gerekenler…

YENİ ASKERLİK SİSTEMİ NE ZAMAN YÜRÜRLÜĞE GİRECEK?

TBMM, 31 Mart yerel seçimler sonrası 9 Nisan Salı günü mesaisine başlayacak. Tek tip askerlik düzenlemesi öncelikli gündem maddesi olacak. Milli Savunma Bakanlığı’nın üzerinde çalıştığı, 'tek tip askerlik' olarak da bilinen yeni sistem ile ilgili düzenlemenin de Meclis gündemine gelmesi planlanıyor.

YENİ SİSTEMDEKİ DETAYLAR NELER?

Yeni askerlik sistemiyle ilgili açıklama yapan Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, şu detayları verdi; Burada birinci iş öncelikle risk, tehdit ve tehlikelere karşı Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) etkinliğine, caydırıcılığına ve saygınlığına halel getirmeyecek şekilde fakat diğer taraftan da gençlerimizin eğitim, öğrenim ve mesleki ihtiyaçlarına cevap verecek şekilde bir optimizasyona çalıştık. Kalıcı ve öngörülebilir bir sistem olmasına gayret gösterdik. Her sene bazı hallerde gençlerimizin, anne babaların ‘Ne olacak, yarın ne çıkacak’ endişesine kapılmadan; gençlerimiz eğitimini, öğrenimini, meslek hayatını sürdürsün, mesleki planlamalarını yapsınlar, anne babalar çocuklarının geleceğiyle ilgili planlamasını yapabilsin şeklinde bir noktaya gitmeye çalıştık.

Bir yükümlü kaynağımız var. Bu yükümlü kaynağı geldiğinde; her sene takriben 700 bin gencimiz askerlik yaşına geliyor. Bunların dağılımı şöyle olacak. Bir: Bedelli askerliğe ayrılacaklar. İki: Yükümlü erbaş ve erler. Üç: Yedek astsubaylık. Bu sistemde meslek yüksekokullarına karşılık, onların yaptıkları eğitime karşılık bir değer koymak adına yedek astsubaylık konuldu. Daha sonra da yedek subaylık ve diğer beşinci parça da dövizli askerlik. Bunlar sürekli olacak.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

BEDELLİ ASKERLİK ÜCRETİ NE KADAR OLACAK?

Yeni askerlik sisteminde uygulanacak bedelli askerlik ücreti 31 bin 343 lira olarak belirlendi. Bu miktar her altı ayda bir memur maaşına gelen zam oranında artacak.

1 aylık eğitimin sonunda bedelliye ayrılanlar, kurada belirlenenler, belli bir miktar ücreti ödeyecekler, bedelliye ayrılacaklar ve askerlikle ilişikleri kesilecek.

TEMEL EĞİTİM SİSTEMİ SÜRESİ NETLEŞTİ

Yükümlü kaynağından bir gencimiz diyelim ki lise mezunu, bu gencimiz 1 ay temel askerlik yapacak. Bedelliye ayrılanlarla beraber başlangıçta bu müracaat edenler çalışılacak, eğer ihtiyaçtan fazla bedelli yapmak isteyen olursa o zaman mecburen kura çekilecek ve bunun sonucunda belirlenenlerin hepsi, hem erbaş ve erler hem bedelli olanlar hepsi 1 ay eğitim yapacaklar.