Yeni askerlik sisteminde son durum: Bedelli askerlikte gözler Meclis’te

Yeni askerlik sisteminde son durum: Bedelli askerlikte gözler Meclis’te

Kalıcı bedelli ve tek tip askerlik düzenlemelerini kapsayan yeni askerlik sistemiyle ilgili son gelişmeler henüz askerlik vazifesini yerine getirmemiş gençler tarafından merakla takip ediliyor. Özellikle, yerel seçimler sonrası Meclis faaliyetlerinin başlamasıyla birlikte gözler düzenlemenin son halini alıp yasalaşacağı TBMM’ye çevrildi. Peki, yeni askerlik sistemi ne zaman yasalaşacak? İşte son durum…

Yeni askerlik sistemi, gündemdeki sıcaklığını koruyor. Son olarak Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar tarafından yapılan açıklama sonrası, yeni askerlik sistemi gündemin ilk sıralarına yerleşti. Bilindiği üzere yeni askerlik sistemiyle birlikte tek tip askerlik ve kalıcı bedelli askerlik düzenlemeleri de yasalaşmış olacak. Bu nedenle özellikle askerlik süresinin kısalmasını bekleyenler ve bedelli askerlik düzenlemesinden yararlanmak isteyenler yeni askerlik sisteminin ne zaman yasalaşacağını merak ediyor. İşte, detaylar…


YENİ ASKERLİK SİSTEMİ NE ZAMAN YASALAŞACAK?


Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, geçtiğimiz günlerde TÜYAP'taki, IDEF'19 14. Uluslararası Savunma Sanayii Fuarı'nda yeni askerlik sisteminde gelinen gelişmelerle ilgili şunları söylemişti;


"Bu çalışma mükemmel olsun diye hem gençlerimiz şahsi, mesleki gelişimlerini bir taraftan sağlarken diğer taraftan da Silahlı Kuvvetlerimizin artan ihtiyaçlarını eksiksiz karşılayabilmek bakımından iyi bir sistem, mükemmel bir sistem üzerinde çalışıyoruz. Bu nedenle de bakanlıklarla, diğer ilgili kurum ve kuruluşlarla yoğun bir koordinasyon, temas içindeyiz. Olayları her aşamasında ilave bazı görüşler, ilave bazı teklifler gelmekte. Onların çalışılmasından dolayı biraz gecikme oldu. Önümüzdeki günlerde en kısa zamanda, çok yoğun bir şekilde çalışılıyor, bunu tamamlayıp Cumhurbaşkanlığı makamına sunmak durumundayız. Buna gayret gösteriyoruz. İnşallah en kısa zamanda bunu tamamlayacağız."


Öte yandan, 29 Nisan tarihli toplantıda basın mensuplarıyla bir araya gelen Milli Savunma Bakanlığı (MSB) Cari İşlem Şube Müdürü Muhabere Albay Tamer Zincir, yeni askerlik sistemine ilişkin çalışmalarla ilgili "Yeni askerlik sistemi çalışmaları kapsamında diğer bakanlıklarla sürdürülen koordineli çalışmalarda son aşamaya gelinmiştir. Amacımız özellikle gençlerimizi yakinen ilgilendiren bu konunun Sayın Cumhurbaşkanımızın onayını müteakip en kısa sürede yasalaşmasıdır." ifadelerini kullanmıştı.


ASKERLİK DÜŞECEK Mİ?


Yeni askerlik sistemi ile ilgili sorulan soruların başında “Askerlik düşecek mi?” sorusu yer alıyor. Yeni askerlik sistemi ile birlikte eğitim farkı gözetmeksizin zorunlu askerlik 6 aya düşecek. İlk bir ay temel eğitim 5 ay ise zorunlu askerlik hizmeti olarak geçecek.


Ancak 12 ay uzun dönem askerlik yapmak isteyenlerde ise üniversite mezunu olanlar yedek subay, lise ve ön lisans mezunları ise yedek astsubaylık yapabilecekler.


BEDELLİ ASKERLİK SÜREKLİ OLACAK


Yeni askerlik sisteminin getireceği bir diğer düzenleme ise kalıcı bedelli askerlik düzenlemesi… Söz konusu düzenleme ile birlikte yaş farkı gözetmeksizin isteyen her Türk genci bedelli askerlik düzenlemesinden yararlanabilecek. Tüm askerler için geçerli olan 1 aylık zorunlu eğitim bedelli askerler için de geçerli olacak.


BEDELLİ ÜCRETİ NE KADAR?


Yeni askerlik sisteminde uygulanacak bedelli askerlik ücreti 31 bin 343 lira olarak belirlendi. Bu miktar her altı ayda bir memur maaşına gelen zam oranında artacak.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS