Yeni KHK ile sözleşmeli doktor ve pilot subay alınacak

Yeni KHK ile sözleşmeli doktor ve pilot subay alınacak

Devletten 10 bin 131 kişinin ihraç edildiği yeni Kanun Hükmünde Kararnameler ile sözleşmeli doktor, pilot ve devlet memuru alınmasına ilişkin düzenlemeler de getirildi.

Mühendisler pilot olabilecek


Resmi gazetede dün yayınlanarak yürürlüğe giren ve 15 gazete ile derginin kapatılmasının yanı sıra, 1267'si akademisyen 10 bin 131 kişinin daha kamu kurumlarından ihraç edildiği Kanun Hükmünde Kararnameler ile personel alımına ilişkin düzenlemeler de getirildi. TSK'ya yeni pilotlar, Sağlık Bakanlığı'na ise sözleşmeli doktorlar alınacak. Sözleşmeli doktorlar atandıkları yer dışında başka illere nakil ve atama isteyemeyecek, pilotlar içinse kanunda 27 olan yaş sınırı 32'ye yükseltildi. Ayrıca devlet memurları da artık güvenlik soruşturmasından geçirilerek alınacak.


2 yeni KHK yayınlandı


Devlet memurlarına güvenlik soruşturması


Olağanüstü Hal (OHAL) Kapsamında Bazı Tedbirler Alınması Hakkında Kanun Hükmünde Kararname ile devlet memurluğuna girmek için aranan şartlara "güvenlik soruşturması" maddesi eklendi.


676 sayılı khk'da, "Kamu Personeline İlişkin Bazı Düzenlemeler" başlığı altında devlet memurluğuna alınacaklara ilişkin düzenlemelere yer verildi. Buna göre; devlet memurluğuna alınacaklarda istenen genel şartlara “Güvenlik soruşturması ve/veya arşiv araştırması yapılmış olmak” şartı eklendi.


OHAL'deki ihraç kararlarının dayandığı belgeler devlet sırrı ilan edildi


Bir daha atanamayacaklar


Ayrıca "Terör örgütleriyle eylem birliği içerisinde olmak, bu örgütlere yardım etmek, kamu imkan ve kaynaklarını bu örgütleri desteklemeye yönelik kullanmak ya da kullandırmak, bu örgütlerin propagandasını yapmak” ise "bir daha atanamayacak şekilde devlet memurluğundan çıkarılmayı gerektiren haller" kapsamına alındı.


OHAL'in ilk KHK'sı TBMM Genel Kurulu'nda


32 yaşına kadar olan mühendislerden pilot alınacak


Kararnameyle 926 sayılı Türk Silahlı Kuvvetleri Personel Kanunu'nun 14'ncü maddesinin A bendi de değiştirildi. Yeni düzenlemeyle, mühendislik eğitimi veren fakülte veya yüksekokullardan mezun olanlardan muvazzaf subay olmak için başvuran pilot adaylarının yaş sınırı 27'den 32'ye çıkarıldı. Yaş sınırının yükseltilmesinin yanı sıra, en az dört yıl süreli eğitim veren fakülte veya yüksekokullardan pilot olarak mezun olanlar ile mühendislik eğitimi veren fakülte ve yüksek okullardan mezun olan, ticari pilot lisansı veya havayolu nakliye pilotu lisansı bulunan kadın ve erkeklere öncelik verilecek. Bu kişilerden yedek subay olma koşullarını taşıyanlarla uçuş için gerekli şartları taşıyan ve sınavlarla, uygulanacak temel askerlik eğitiminde başarılı olanlar muvazzaf subaylığa yerleştirilecek. Pilotaj eğitiminde başarısız olanlar diğer sınıflarda da istihdam edilebilecek.


Eski pilotlara dönüş yolu


TSK'dan daha önce ayrılanlara da bu düzenlemeyle dönüş yolu açıldı. Ticari pilot lisansı ya da havayolu nakliye pilotu lisansına sahip en az 1000 saat uçuşu bulunan bu kişiler uçuş için gerekli şartları sağlamaları ve başvurularının uygun görülmesi halinde ilgili Kuvvet Komutanının teklifi ve Milli Savunma Bakanının onayıyla yeniden subay nasbedilecek.


Sözleşmeli sağlık personeli alınacak


KHK ile bu kişilerle ilgili emeklilik ve tazminat haklarına ilişkin düzenlemeler de yapıldı. Ayrıca 7 ile 10 hizmet yılı arasındaki astsubaylara da subaylığa geçişlerine ilişkin sınavlara başvuru hakkı tanındı.


Başka ile atama isteyemeyecekler


676 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede sözleşmeli sağlık personeline ilişkin de düzenleme getirildi. Buna göre, sözleşmeli sağlık personeli istihdamında bakanlık ve bağlı kuruluşları, merkez teşkilatları hariç olmak üzere ve öncelikle personel istihdamında güçlük çekilen yerlerde, kura ile ataması öngörülenler dışında 190 sayılı Kanun Hükmünde Kararnameye ekli cetvellerde Sağlık Hizmetleri ve Yardımcı Sağlık Hizmetleri Sınıfı kapsamında yer alan unvanlarla vize edilmiş pozisyonlarda sözleşmeli personel istihdam edilebilecek. Sözleşmeli sağlık personelleri 4 yıl süreyle başka bir yere atanamayacak, aile birliği mazeretine bağlı yer değiştirmelerde bu madde uyarınca istihdam edilen personelin eşi de buna tabi olacak.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS