Yeni otomasyon sistemiyle aranan araç benzin aldığında tespit edilecek

Yeni otomasyon sistemiyle aranan araç benzin aldığında tespit edilecek

Polis tarafından aranan araçlar artık benzin aldığında, akaryakıt istasyonlarına zorunlu kılınan otomasyon sistemi sayesinde anında tespit edilebilecek. Emniyet Genel Müdürlüğü'nün EPDK ile geliştirdiği sistem, bilgileri anında MOBESE'ye aktaracak.

Emniyet Genel Müdürlüğü ile Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu (EPDK) arasındaki işbirliğiyle akaryakıt dağıtım şirketlerine zorunlu kılınan otomasyon sistemi sayesinde artık polis tarafından aranan araçlar benzin satın aldığında tespit edilebilecek.


Türk askerlerine saldıracaklardı, bombalı araçta yakalandılar


Emniyet Genel Müdürlüğü Bilgi Teknolojileri Daire Başkanlığı tarafından geliştirilen ve otomasyon sistemine eklenen özellikle, polis tarafından aranan ve plaka bilgisi kaydedilen şüpheli araçlar, istasyonlardan yakıt aldığı anda emniyet mobese sistemine anında bilgi gidiyor. İhbarı alan polis de olay yerine gelerek araç ve içindekiler hakkında işlem yapabiliyor. Sistem, Türkiye genelindeki 12 bin istasyonda aktif olarak kullanılıyor.


Vali: Teröristlere ait bir araç patlatıldı


EPDK dağıtım şirketlerine zorunlu kılmıştı


Kaçak akaryakıtla mücadele ve ürün fiyatları sebebiyle EPDK sektörü anlık takip etmek amacıyla 1 Temmuz 2011 itibariyle tüm dağıtım şirketlerine bayilerini otomasyon sistemine geçirme zorunluluğu getirmişti. Sistemle şirketlerin satışa sunduğu benzin, motorin, fuel oil, gazyağı gibi ürün satışları EPDK tarafından anlık takip ediliyor. EPDK’nın, otomasyon sistemini zorunlu hale getirmesinin ardından, Emniyet Genel Müdürlüğü Bilgi Teknolojileri Daire Başkanlığı da geliştirdiği plaka bazlı olarak anlık akaryakıt satışlarını izleme imkanı veren ‘otomasyon sistemi ile şüpheli araçlar, terör şüphelisi, gaspçı ve araç hırsızlarının yerini artık anında tespit edebiliyor.


İzmir'deki patlamadan ilk kareler

Yakıt aldığı anda polise on-line bilgi gidiyor


Otomasyon sistemine eklenen şüpheli araç plakaları, akaryakıt istasyonundan yakıt aldığı anda aracın plakası anında on-line olarak polis merkezine iletiliyor. Sahte plaka kullanılması halinde ise, sistemin emniyete ilettiği plaka otomatik olarak taranıyor ve kaydına rastlanmaması halinde yine ekiplere bilgi veriyor. İhbarı alan polis, anında olay yerine intikal ediyor. Aracın kaçması durumunda ise devreye yine istasyonlarındaki güvenlik kameraları giriyor. Aracın hangi yönde ilerlediği bilgisini edinen polis, diğer ekiplerle de durumu paylaşarak çok geçmeden araç ve içerisindekileri etkisiz hale getiriyor.


Sistemi Türkiye genelindeki 12 bin bayi aktif olarak kullanıyor.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS