Son Dakika

Yeni Yargıtay Başkanı Mehmet Akarca kimdir, hangi görevlerde yer aldı?

A A

24.03.2020 - 16:33

Mehmet Akarca, İsmail Rüştü Cirit’in emekliye ayrılmasının ardından gerçekleştirilen oylamada Yargıtay Başkanı seçildi. 332 Yargıtay üyesinin oy kullandığı seçim covid-19 tedbirleri altında gerçekleştirildi. Peki, yeni Yargıtay Başkanı Mehmet Akarca kimdir?

Yeni Yargıtay Başkanı Mehmet Akarca kimdir, hangi görevlerde yer aldı?

Mehmet Akarca 332 Yargıtay üyesinin katıldığı oylamada 267 oy alarak Yargıtay Başkanı seçildi. Daha önce de önemli görevlerde yer alan Akarca, İsmail Rüştü Cirit’in yaş haddinden emekliye ayrılmasıyla birlikte yeni başkan seçildi. İşte Mehmet Akarca’nın kariyeri ve daha önce yer aldığı görevler…

YARGITAY BAŞKANI MEHMET AKARCA KİMDİR?

Mehmet Akarca, 21 Ocak 1963'te Şirvan'da doğdu. Dokuz Eylül Üniversitesi Hukuk Fakültesinden 1986'da mezun olan Akarca, İzmir hakim adayı olarak mesleğe başladı.

Akarca, sırasıyla Uşak/Ulubey, Van/Gevaş, Aydın/Sultanhisar Hakimliği, Sivas Ağır Ceza Mahkemesi Başkanlığı, Kütahya Ağır Ceza Mahkemesi ve Komisyon Başkanlığı ile Karşıyaka Ağır Ceza Mahkemesi ve Komisyon Başkanlığı görevlerinde bulundu.

Yargıtay üyeliğine 18 Ocak 2010'da seçilen Mehmet Akarca, Yargıtay Büyük Genel Kurulu'nca 21 Ekim 2013'te Yargıtay Ondördüncü Ceza Dairesi Başkanlığı'na seçildi.

Yargıtay Büyük Genel Kurulu'nca gösterilen adaylar arasından Cumhurbaşkanı tarafından 18 Mayıs 2015'te ilk kez, 21 Mayıs 2019'da ise ikinci kez Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığına seçilen Mehmet Akarca, evli ve iki çocuk babası.

YARGITAY SEÇİMİ HABERİ İÇİN TIKLAYINIZ...