Yeni Zelanda nerede, ülke hangi kıtada yer alıyor? İşte Yeni Zelanda'nın tarihi

Yeni Zelanda nerede, ülke hangi kıtada yer alıyor? İşte Yeni Zelanda'nın tarihi

Yeni Zelanda, Güney Pasifik adaları arasında bulunan Avustralya’nın 1.500 km güney doğusunda yer alan bir ülke olarak biliniyor. Peki, Yeni Zelanda’nın adı nereden geliyor, ülkedeki dini inanışlar neler? İşte Yeni Zelanda tarihçesi ve ülke ile ilgili bilgiler…

Yeni Zelanda veya resmî adıyla Yeni Zelanda Milletler Topluluğu, Güney Büyük Okyanus'ta bir ada ülkesidir. Güney Yarımkürede, Okyanusya'daki Güney Pasifik adaları arasında, Avustralya'nın yaklaşık 1.500 km güney doğusunda yer almaktadır. İkisi büyük olmak üzere birçok küçük adadan oluşur.

YENİ ZELANDA ADI NEREDEN GELİYOR?

Yeni Zelanda adı Felemenkçe Zeeland adından geliyor. Zeeland, Hollanda'da bir ildir. Maorice Yeni Zelanda'ya Aotearoa deniyor. Uzun Beyaz Bulutların Ülkesi anlamına geliyor.

ÜLKEDEKİ DİNİ İNANIŞLAR NELER?

Hristiyanlık ülkede baskın olan din olarak biliniyor, ancak halkın büyük çoğunluğu inanışsız olarak yaşam sürüyor. 2006 nüfus sayımına göre halkın %55,6'sı kendisini Hristiyan olarak tanımlamaktadır. Diğer %34,7'si kendilerini herhangi bir dine mensup görmemektedir. Yine nüfus sayımının verilerine göre diğer azınlık dinleri ise Hinduizm, Budizm ve İslam olarak tespit edilmişti.

YENİ ZELANDA TARİHÇESİ

Yeni Zelanda’ya ilk kez 1000 yıl önce Polinezyalı Maoriler yerleşmiştir. Maoriler iyi örgütlenmiş, kan bağı ile gelen şefler ve güçlü rahipler tarafından yönetilen bir kabiledir.

İngiliz göçmenler, 1840 yılında İngiliz hakimiyeti kurulunca adaya yerleşmeye başlamışlardır. Wellington bu tarihten sonra kurulmuştur. Yeni Zelanda’ya 1852 yılında kendi hükümeti tahsis edilmiştir ve sonraki yüzyılda ülke yatırım, iletişim ve tarımsal üretimde hızlı bir gelişme kaydetmiştir.

1769-1779 yılları arasında ülkeyi 4 kez ziyaret eden İngiliz kâşif James Cook tarafından şimdiki ismi New Zealand olarak adlandırılmıştır.

 GÖRGÜ TANIKLARI YENİ ZELANDA SALDIRISINI ANLATTI

{$ item.Category.Title $}

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS