Yer görevlisi el kol sallayarak uçağı durdurdu, muhtemel faciayı önledi

Yer görevlisi el kol sallayarak uçağı durdurdu, muhtemel faciayı önledi © Shutterstock
Temsili fotoğraf

Bursa'daki Yenişehir Havalimanı'nda kalkış için hazırlanan bir özel uçaktaki aksaklığı son anda fark eden yerdeki bir görevli, kokpite el kol işaretleri yaparak uçağı durdurdu. Olası bir kazanın da önüne geçilmiş oldu. Çünkü 1996 yılında Dominik Cumhuriyeti'nde pitot tüpünün kılıfla kapalı olması nedeniyle yaşanan bir kazada 189 kişi ölmüştü.

Airport Haber'in özel haberine göre, Bursa Yenişehir Havalimanı'ndan kalkış yapacak özel bir uçağın kokpit ekibi uçağa geçerek son kontrollerini yaptı. Kaptan pilot uçağı hareket ettireceği sırada yerdeki bir görevli, uçağın dinamik basıncının çevrilmesini sağlayan pitot tüplerinin kılıfla kapalı olduğunu fark etti. Bunun üzerine el kol hareketleriyle kokpiti uyarmaya çalışan görevlinin çabalarını kaptan pilot fark edemedi.


Atatürk Havalimanı'nda 2 uçağa bomba ihbarı


Bunun üzerine yerdeki görevli, uçak hareket etmeden saniyeler önce burun kısmındaki kılıfı çıkararak uçağın önüne geçip kaptan pilota gösterdi. Durumu fark eden kaptan pilot uçağın kapılarını açtı. Diğer kılıflar toplanıp son kontroller yapıldıktan sonra uçak tekrar kapı kapattı.


Rusya’da uçak kazası: 6 kişi yaşamını yitirdi


Olası bir tehlikeye neden olabilecek durum sonrasında kaptan pilot, yerdeki görevliye teşekkür etti.


Dominik Cumhuriyeti'nde 189 kişi ölmüştü


Söz konusu pitot tüpü vakası akıllara 21 yıl önce yaşanan Birgen Air kazasını getirdi. 1996 yılında Dominik Cumhuriyeti'nin Gregorio Havaalanı'ndan kalkış yapan Birgen Air'e ait Boeing 757-225 tipi 189 kişiyİ taşıyan uçak okyanusa düşerek 189 kişiye mezar olmuştu. O kaza sonrasında yapılan incelemelerde uçağın pitot tüplerine kılıf takılmadığı ve oraya yuva yapan arıların gösterge arızasına neden olduğu belirlenmişti.


{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS